Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bilinmeyen Uluslararası Bir Şok Sonraki Resesyona Neden Olacak

Wall Street’in önde gelen isimlerinden olan ünlü ekonomist ve yazar Burton Malkiel, ABD’nin 2020’de resesyona girme olasılığı hakkında konuştu.
Bilinmeyen Uluslararası Bir Şok Sonraki Resesyona Neden Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

1973 yılında yayımlanan Borsada Rastgele Seyir (A Random Walk Down Wall Street) ile tanınan ünlü ekonomist ve yazar Burton Malkiel, ABD ekonomisinin 2020’de resesyona girme ihtimali üzerine konuştu.

CNBC’ye konuşan Malkiel; “Benim tahminim, eğer bir resesyon yaşayacaksak, buna sebep olacak şey şu anda bilmediğimiz bir şok olacak” dedi. Ticaret savaşının yeniden başlaması gibi bazı uluslararası şokları örnek göstererek şöyle devam etti: “Bu, yakın gelecekte görebileceğimiz bir şey değil, bunun gibi bir şey olacak.”

Bir resesyonu tahmin etmenin aşırı zor bir görev olduğunu vurgulayan Malkiel; “bunu yurt içinde denemeyin, benim tavsiyem bu” dedi.

Malkiel Resesyon Açıklaması Yine de ABD verilerine bakarken, Amerikan tarihinin en uzun genişlemesinin inşa edildiği ekonomik bir temelde belirgin çatlaklar görmediğini belirtti. Bununla birlikte; “Şu anda özel uyarı işaretleri görmüyorum ama tekrar söylüyorum, asla bilemezsiniz” ifadelerini de ekledi. Malkiel’in yorumları, Konferans Kurulu’nun 2020’de CEO’ların en büyük korkusunun bir durgunluk olduğunu belirten yeni raporunun aksi yönde geldi.

Nihayetinde ABD-Çin ticaret savaşı, Brexit çevresindeki belirsizlik ve küresel büyümenin yavaşlaması gibi faktörler nedeniyle 2019’da durgunluk endişeleri artmıştı.

Malkiel Resesyon Açıklaması Bilinmeyen Neden Bu endişeler yaz sonunda tahvil piyasasının güvenilir bir resesyon işareti vermesiyle iyiden iyiye artmıştı. Ancak bu korkular 2019 ilerledikçe, verim eğrisinin tersine dönmesi, ticaret savaşındaki gerilimlerin azalması ve hisselerin yılı rekor seviyelerde tamamlamasıyla azaldı. Diğer taraftan Malkiel’in, 2020’de durgunluk şansının düşük olduğu inancında yalnız olmaması dikkat çekti.

Salı günü, Goldman Sachs’taki ekonomistler, önümüzdeki birkaç yıl içinde ekonomik gerilemenin mümkün olmadığını ileri süren yükseliş eğilimli bir rapor yayınladılar ve şu ifadeleri kullandılar:

“Yeni riskler ortaya çıkabilecekken son durgunlukların ana kaynaklarından -petrol şokları, enflasyonist aşırı ısınma ve finansal dengesizlikler- hiçbiri şimdilik endişe verici görünmüyor. Sonuç olarak, yumuşak bir iniş için görünüm, yaygın olarak düşünülenden çok daha iyi görünüyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu