Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Biden’ın Kurtarma Planı ABD Büyümesini %11,4’e Yükseltebilir

JPMorgan'ın baş küresel stratejisti, Biden'ın kurtarma planının 2021 GSYİH büyümesini %11,4'e çıkarabileceğini söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Biden’ın Kurtarma Planı ABD Büyümesini %11,4’e Yükseltebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

J.P. Morgan Asset Management’ın Baş Global Stratejisti David Kelly, Salı günü yaptığı açıklamalarla gündeme geldi. Kelly, başkan seçilen Joe Biden’ın kurtarma planının 2021’de ekonomi üzerinde önemli etkileri olabileceğini ve GSYİH büyümesini çarpıcı bir şekilde artırabileceğini söyledi.

Biden’ın geçtiğimiz Perşembe günü ortaya koyduğu kurtarma planı yaklaşık 1,9 trilyon dolara mal olacak ve 1,400 dolarlık doğrudan ödemeyi, haftalık 400 $ federal işsizlik yardımı ve diğer çabaların yanı sıra okulların yeniden açılması ve aşılamaları desteklemek için finansmanı kapsayacak.

Biden, planı olabildiğince çabuk bir şekilde Kongre’den geçirmek istediğini söyledi.
ABD 9 Ocak İşsizlik
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

2021’de 1,2 trilyon doların harcandığı planın bir simülasyonunu kullanan Kelly, bunun 2021’in sonunda nominal GSYİH büyümesini yıllık bazda yüzde 11,4’e çıkarabileceğini tahmin etti. Bunların çoğu, daha güçlü reel GSYİH büyümesi şeklinde olacaktı. Kelly, planın 2021 sonuna kadar işsizlik oranını yüzde 5’in altına indirebileceğini de öngördü.

JPMorgan, Biden’in planından önce, nominal GSYİH’nin 2021’in sonunda yıllık bazda yüzde 6,4 oranında artacağını tahmin etmişti. Kelly aynı zamanda planla ilgili Eylül ayına kadar uzatılmış, genişletilmiş ve geliştirilmiş işsizlik yardımlarının, pandemi sona erene kadar yoksulluğu önemli ölçüde azaltacağını savundu.

Bununla birlikte, CARES yasasındaki 600 dolarlık ekin aksine, haftalık 400 dolarlık bir ekin, işten çıkarılmış işçilere mümkün olduğunda işe dönmeleri için mali bir teşvik sağlayacağını belirtti.
ABD GSYİH Üçüncü Okuma
Kaynak: BEA

Kişi başına 1.400 dolarlık yeni teşvik kontrollerinin, önümüzdeki birkaç ay içinde tüketimi destekleyeceğini ve 2021’in dördüncü çeyreğinde, aileler şu anda kapatılan hizmetlere harcama yaptıklarında bir harcama patlamasına yol açabileceğini tahmin etti.

Aşılara yapılacak ek harcamaların pandeminin sonunu hızlandırabileceğini ve ekonomiyi canlandırabileceğini de aktardı. Biden’ın kurtarma planının yatırım sonuçlarına gelince Kelly, daha hızlı ekonomik büyümenin döngüsel hisse senetlerini ve özellikle savunma hisse senetlerine göre mali hisse senetlerini artırabileceğini dile getirdi.

Ancak Kelly’ye göre bu varlık performansında düşüşe neden olabilir. Mevcut değerlemelerin çok yüksek seviyelerde olduğu 2021’in finansal varlıklar için halihazırda zor bir yıl gibi göründüğünü, Biden’ın kurtarma planı uygulanırsa, bu zorlukları artırabileceğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu