Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BHP CEO’su Devasa Kâra Rağmen Küresel Ekonomi Konusunda Endişeli

Dünyanın en büyük maden şirketinin CEO’su, firmanın beş yıldaki en büyük kârına ve rekor temettülerine rağmen küresel ekonomik dalgalanmalar konusunda uyardı. İşte detaylar;
BHP CEO’su Devasa Kâra Rağmen Küresel Ekonomi Konusunda Endişeli
Yorum

Maden devi BHP Group’un hisseleri, beş yıl içindeki en büyük kârına ve rekor tüm yıl temettülerine rağmen geriledi. Düşüşün nedeni ise şirketin kilit emtiaları, demir cevheri ve bakır için talebi vurabilecek küresel ekonomik dalgalanmalara işaret etmesi oldu.

İlk yarıda emtia fiyatlarındaki ve üretimdeki düşüş nedeniyle yüzde 8 gerileyen BHP’nin patronu, piyasalara müdahil olan milliyetçiliğin yükselişi ve hükümetlerin, küresel ekonomik sistem için bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Çin’e demir cevheri satışlarındaki artışla 30 Temmuz’da biten yıl için kârda yüzde 124 yükseliş açıklayan BHP CEO’su Andrew Mackenzie, firma için endişelenmeye yol açan yurtdışındaki bir dizi şeyden bahsetti.

BHP Devasa Kâr Artışı ABD ile Çin arasındaki anlaşmazlığın şirket için bir endişe kaynağı olduğunu belirten Andrew Stewart Mackenzie, bunun firmanın nihai kâr-zarar hanesini ve daha geniş küresel ekonomi ticaretini tehdit edebileceğini bildirdi. Melbourne’da yaptığı konuşmada Mackenzie; “ABD-Çin ilişkisi bizim için bir meseledir. Çin’e yaptığımız güçlü satışlardan memnun olmaya devam ediyoruz. Fakat kuşkusuz bu ticaret soğukluğu dünya ekonomik büyümesine gölge düşürecek. Sonunda ürünlerimize olan talebi etkileyecektir.” dedi.

Daha genel olarak yurtdışında pek çok şey olduğunun üzerini çizen Mackenzie, artan milliyetçilik ile hükümetler tarafından küresel tedarik zincirlerine ve kapitalizme müdahale iddialarının artmasına değindi.

BHP CEO Artan Milliyetçilik Diğer taraftan BHP’nin devasa kârlarının dünyanın dört bir yanındaki operasyonlarından geldiği ve şirket ile hissedarlarının Çin’in ham madde genişlemesiyle muazzam derecede fayda sağladığı dile getirildi. Bugün açıklanan 4 milyar dolarlık hissedar ödemesi yıl için toplam 17 milyar dolarlık rakama eklenerek, son temettü hisse başına 75 sent oldu.

BHP’nin Pekin ile sağlıklı ve dengeli bir ilişki yaşadığını söyleyen Mackenzie, bununla birlikte en büyük ticaret ortağı Çin olan Avustralya gibi ülkeler için geleneksel ittifaklara saygı duymaya ihtiyacı anladığını da belirtti. Bunun kurması kolay olan bir denge olmadığını savunan CEO, BHP’nin genel merkezlerinin bulunduğu Avustralya’daki politikacıların makul iş çıkardıklarını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu