Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Resesyon İddialarını Reddeden Beyaz Saray, Ticaret Savaşını Savundu

ABD Başkanı Donald Trump öncülüğünde yapılan açıklamalarda resesyon iddiaları reddedilirken, ticaret savaşı savunuldu.
Resesyon İddialarını Reddeden Beyaz Saray, Ticaret Savaşını Savundu
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’den 2019 itibarıyla gelen bazı veriler, ekonomideki büyümenin yavaşlamaya başladığına dair sinyaller verdi. Zaten devam etmekte olan ve ufukta henüz bir anlaşma görülmeyen ticaret savaşını da tüm dünya ile birlikte ABD ekonomisine de zarar verdiği söylendi. Trump, ticaret savaşının ülkeye zarar vermediğini söylese de Mark Zandi gibi bazı uzmanlar bu fikri çürütüyorlar.

Piyasalar için dalgalı geçen bir haftanın ardından konuşan Trump, ufukta bir durgunluk görmediğini dile getirdi. Trump gazetecilere verdiği demeçte, “Durgunluk geçirdiğimizi sanmıyorum. Çok iyi gidiyoruz, tüketicilerimiz zengin. Çok büyük bir vergi indirimi yaptım ve onların cepleri parayla dolu,” ifadelerini kullandı.

Tahvil ve bono piyasası, geçen hafta Çarşamba günü büyük bir satış yaşadı ve resesyon sinyalini yeniden yaktı. 10 yıllık hazine bonosunun getirisi, kısa bir süreliğine dahi olsa 2 yıllıkların getirisinin altını gördü. Dow Jones Sanayi Ortalaması ise 800 puanlık dev bir kayıp yaşadı.

Konu hakkında bilgisi olan kaynaklara göre Trump, Çarşamba günü J.P. Morgan Chase, Bank of America ve Citigroup’un borsadaki başkanlarını aradı. Yöneticilerden ABD tüketicisinin sağlığını yorumlamalarını istedi. Yöneticiler ise tüketicinin iyi iş çıkardını; ancak Çin-ABD ticaret savaşı gibi sorunların çözülmesinin daha iyi olabileceğini söylediler.

Kudlow ‘Ekonomi Güçlü’ Derken, Navarro Getirisinin Tersine Dönmediğini Söyledi

Kudlow 'Ekonomi Güçlü' Derken, Navarro Getirisinin Tersine Dönmediğini SöylediTrump’ın en üst düzey ekonomi danışmanı olan Larry Kudlow, güçlü perakende satışların ve düşük işsizliğin ekonominin güçlü kalmaya devam ettiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Kudlow’un “Bence oldukça iyi durumdayız,” demesine rağmen ABD imalatının bir göstergesi, talep zayıflığından ve yöneticilerin işe almayı yavaşlattığı 2009 yılından bu yana en düşük değerini işaret etti.

Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro ise getiri eğrisinin tersine döndüğünü itiraz etti. Eğrinin düz olduğunu ve bunun yabancı sermayenin ABD’ye aktığına dair bir işaret olduğunu iddia ettiğini söyledi. Bunun ise uzun vadede bono fiyatlarını yükselttiğini ve verimi düşürdüğünü belirtti.

Navarro, “Bu durum, yassı eğri hali ve aslında çok güçlü bir Trump ekonomisinin sonucudur,” ifadelerini kullandı.

Hem Kudlow hem de Navarro, Trump’ın Çin ile olan ticaret savaşını bir kere daha şiddetle savunmuş oldular. Bu ayın başlarında Trump, Çin’in 300 milyar dolarlık malı için yüzde 10 vergi açıklarken, 1 Eylül’de getirileceğini söylemişti. Daha sonra 15 Aralık tarihine ertelenen bu tarifeler, tatil alışveriş sezonunu etkileyebileceği endişeleri doğru.

Navarro, ABD’nin ticaret savaşını kazandığını ve Trump’ı geniş çapta destekleyen Amerikalı çiftçilerin ticaret savaşının kendilerine zarar verdiğine dair şikayetlere rağmen ABD’nin yükünü omuzladıkları iddiasını reddettiğini söyledi. Kudlow, kendi adına ABD’nin Pekin ile teknoloji savaşına girdiğini belirtti.

Kudlow, “Çin ile bir tür teknolojik savaş içindeyiz ve Amerikan ekonomik büyüme mucizesinin kalbi olan aile mücecherlerimizi çalmalarına izin veremeyiz,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu