Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Demokrat Aday Beto O’Rourke, Trump’ın Tarifelerini Sonlandıracak Planını Açıkladı

ABD’li Demokrat aday Beto O’Rourke, duyurduğu yeni ticaret planıyla Trump’ın tarifelerini ortadan kaldıracağını anlattı. İşte ayrıntılar;
Demokrat Aday Beto O’Rourke, Trump’ın Tarifelerini Sonlandıracak Planını Açıkladı
Yorum

2020 seçimleri için Demokrat adaylığını açıklayan Beto O’Rourke, Perşembe günü Donald Trump’ın Çin tarifelerini sona erdirecek ve Amerikan işçilerini destekleyecek çeşitli reformlar sunacak ticaret planını duyurdu. Eski bir ABD Temsilciler Meclisi Üyesi olan ABD’li politikacı, önerisinin Washington’ın Pekin üzerindeki tarifelerini, Çin ABD üzerindeki tarifelerin kaldırması karşılığında kaldıracağını bildirdi.

Ayrıca Dünya Ticaret Örgütü’nde de değişikleri kovalayarak, Çin’in haksız ticaret uygulamalarına karşı önlemler alınacağını, daha güçlü iş gücü ve çevre korumalarıyla ticaret anlaşmaları yapılacağını belirtti.

“Ticaret sorun değil, sorun Trump. Onun ticaret savaşı Amerikalı çiftçiler ve işçiler için bir felaketti ama çok güçlü bir alternatif sunmak bize bağlı” dedi.

Demokrat Aday Beto O’Rourke, Ticaret Planı Uzun zamandır serbest ticareti destekleyen O’Rourke, Başkan Donald Trump’ın taktilerinin başarısız olduğunu ve Amerikan ailelerine zarar verdiğini söyledi. Çin’in adil olmayan ticaret uygulamalarını engellemek için de müttefiklerle birlikte çalışma çağrısında bulundu.

Başkanlık koltuğuna oturduğu ilk gün, 500 milyar doların üzerindeki Çin tarifelerini ortadan kaldıracağını vurgulayan O’Rourke, tarifelerin bazen gerekli bir araç olduğunu kabul etse de bunun göçmen karşıtı konuları yönlendirmek için bir tehdit olarak kullanılmaması ya da Amerikan şirketleri ve işçileri için daha fazla acı yaratacak şekilde sunulmaması gerektiğini savundu.

Planın, güçlü iş gücü ve çevre standartlarına sahip olacak serbest ticaret anlaşmalarını da hedeflediğini aktaran O’Rourke, gelişmekte olan ülkelerde daha fazla yaptırım mekanizması kurma isteğinden de bahsetti.

Demokrat Aday Beto O’Rourke, Sorun TrumpABD ve yabancı hükümetlerin kötü çalışma koşullarından suçlanan fabrikaları teftiş etmek için iş birliği yapacaklarını öne süren politikacı, Dünya Ticaret Örgütü’nün ABD’yi Çin’den ve diğer rakiplerden koruma konusunda büyük rol oynayacağını bildirdi.

O’Rourke, para manipülasyonu, rekabet, kapasite fazlası, sanayi sübvansiyonları ve diğer modern ticaret konularını daha iyi ele alması için DTÖ’nün reform edileceğini taahhüt etti. Cumhuriyetçilerin hazırladığı 2017 vergi yasasındaki eleştirilen bir hükmü de kaldıracağını açıkladı. Söz konusu hüküm, şirketleri dış kaynak kullanmaya teşvik etmesi ve Amerikalı üreticileri destekleyecek programlara daha fazla yatırım yapması nedeniyle eleştiriliyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu