Yatırım yapmaya başla!

Bernie Sanders Daha Sert Servet Vergisi Planıyla Elizabeth Warren’ı Geçmeye Çalışıyor

Senatör Bernie Sanders, bugün açıkladığı servet vergisi teklifiyle başkanlık yarışı rakibi Elizabeth Warren’ın önerisini zorladı. İşte detaylar;
Bernie Sanders Daha Sert Servet Vergisi Planıyla Elizabeth Warren’ı Geçmeye Çalışıyor

Gelir eşitsizliğini azaltmayı ve genişleyen sosyal programlarını finanse etmeyi amaçlayan Senatör Bernie Sanders, bugün açıkladığı servet vergisi teklifiyle gündemde yankı uyandırdı.

2020 başkanlık yarışı için Demokrat adayın önerisi, servet vergisini başkanlık kampanyasının merkezi haline getiren Massachusetts Demokratı Elizabeth Warren’ın benzer planını takip etti.

Ancak uzun süredir şirketlere ve zenginlere avantaj sağladığını söylediği ekonomik sisteme karşı çıkan Sanders’ın planı, en zengin Amerikalıları rakibinden daha ağır bir şekilde vergilendirmeye ayarlandı.

Bernie Sanders Daha Sert Servet Vergisi PlanıSanders’ın kampanyası, verginin önümüzdeki on yılda tahminen 4.35 trilyon dolar kazanacağını öne sürdü. Fonun, uygun fiyatlı bir konut planı, evrensel çocuk bakımı ve adayın imza planı Medicare for All’a yatırılacağı belirtildi. İlaveten kampanyanın, verginin milyarderlerin servetini 15 yıl içinde yarıya indireceği aktarıldı. Vermont bağımsızının planı, Demokratların çabalarıyla şekillenen birincil yarışı bir kez daha gündeme getirdi.

İş dünyası ve yatırımcı topluluğu, Sanders ve Warren’ın politikaları hakkında uyarsalar da adaylar eleştirileri bir onur nişanesi olarak gördü.

Bernie Sanders Daha Sert Servet Vergisi Planı AçıkladıDiğer taraftan Sanders’ın evli çiftler için servet vergisi şu şekilde paylaşıldı:

  • 32 milyon doların üzerinde net serveti olanlara yüzde 1 vergi
  • 50 ila 250 milyon dolar arasında net serveti olanlara yüzde 2 vergi
  • 250 ila 500 milyon dolar arasında net serveti olanlara yüzde 3 vergi
  • 500 milyon dolar ila 1 milyar dolar arasında net serveti olanlara yüzde 4 vergi
  • 1 ila 2.5 milyar dolar arasında net serveti olanlara yüzde 5 vergi
  • 2.5 ila 5 milyar dolar arasında net serveti olanlara yüzde 6 vergi
  • 5 ila 10 milyar dolar arasında net serveti olanlara yüzde 7 vergi
  • 10 milyar dolar arasında net serveti olanlara ise yüzde 8 vergi

Buna karşılık Warren’ın planı ise 50 milyon dolarlık yıllık net gelir üzerinden yüzde 2 oranında vergi olarak açıklanmıştı.

Demokrat Senatör Ocak ayındaki açıklamasında, ultra zenginlerin adil paylarını ödemelerinin, önümüzdeki 10 yıl içinde 3 trilyon dolarlık bir tutar oluşturacağını belirtmişti. Birçok zengin ve güçlü insanın bundan hoşlanmayacağının ama onlar için çalışmadığının üzerini çizerek, en yüksek gelirli dilimin servetlerinin vergilendirilme zamanının geldiğini kaydetmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum