Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Berat Albayrak Yapısal Dönüşümleri Gerçekleştirme Zamanı Olduğunu Söyledi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TİM Delegeler Çalıştayı'nda konuştu. Tüm yapısal dönüşümleri gerçekleştirme zamanı geldi diyen Albayrak'ın konuşmasından satırbaşları şu şekilde;
Berat Albayrak Yapısal Dönüşümleri Gerçekleştirme Zamanı Olduğunu Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TİM Delegeler Çalıştayı’nda konuştu. Son 16 yılda Türkiye’nin çok önemli bir dönüşüm gerçekleştirdiğine dikkat çeken Albayrak, sosyal sektörlerle birlikte çok önemli mesafeler alındığını açıkladı. 30 milyar dolardan 170 milyar dolarlara ihracat rakamlarının hep birlikte çıkarıldığına dikkat çekti.

Bakan Albayrak, Türkiye’nin Ağustos ve Eylül aylarında haksız, art niyetli, spekülatif saldırılara maruz kaldığını vurguladı.

Türkiye Ağustos-Eylül Aylarında Saldırıya UğradıEkonominin kırılganlıklarını bilerek 2018’i tecrübe, ders çıkarma ve sistemin bağışıklık düzeyini güçlendirme yılı olarak geride bırakıldığına dikkat çekti. Albayrak, “şimdi kırılganlıkları ortadan kaldırma ve son 5 senedir ertelemek durumunda kaldığımız yapısal dönüşümleri hayata geçirme ve Türkiye’yi üst lige çıkarma zamanı,” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin küresel ticarette yükselen yıldız olacağını belirten Albayrak, 2 ülkenin ticaret çatışmasının üçüncü ülkeler için fırsat olduğunu dile getirdi. Çözüm üretmeye devam ettiklerini söyleyen Albayrak; “Şubat, Mart arkasından Nisan, Mayıs aylarında reel sektörün likidite açısından çok rahatladığı, Eylül döneminden kurtulmaya başladığı bir dönem olacağını göreceksiniz,” ifadelerini kullandı.

Yapısal dönüşümleri hayata geçirmenin zamanı olduğunu belirten Albayrak, yüzde 50’lere çıkan faizlerin yüzde 20’lere indiğini söyledi.

Faizler Düşmeye Devam EdecekDaha fazla düşüş beklediğini belirten Albayrak, felaket tellalığına izin vermeyeceklerini ifade etti. İhracatçılara seslenen Bakan, birden fazla reaksiyonla, para ve ihracat politikaları, ile çok güçlü adımlar attıldığına dikkat çekti. Tablonun 2019 yılında daha da iyileşeceğini belirten Albayrak, “Tüm kamu kurumlarımız, bankalarımız, iş dünyası temsilcilerimiz belki de hiç olmadığı kadar yoğun iletişim içinde hareket ediyoruz,” dedi.

Türkiye’nin 39 kalem üründe 1 milyar doların üzerinde, 33 ülkeye 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan bir ülke olduğumuzu söyledi.

39 Kalemde 1 Milyar Doların Üzerinde İhracatBunun yeni bir başarı hikayesi olduğunu söyleyen Albayrak, buradan motive olacaklarını belirtti. Küresel koşulların dünya açısından da zorlaştığı bir dönemden geçildiğini belirten Albayrak, bu süreçte çok güçlü ve önemli dengelenme süreci ortaya koyulduğuna dikkat çekti. Ekonomideki kırılganlıkların başında enflasyonla mücadelenin geldiğini açıkladı.

Enflasyonla mücadelede beklenen düşüş sürecinin net bir şekilde ortaya koyulduğunu belirten Albayrak, 2019’a umutlu girdiklerini söyledi. Bakan Berat Albayrak, “Gıda tarafının negatif etkisi olmasıydı. Son 20 yılın en yüksek tek ayı geldi, gıdada. Aralıkla aynı gerçekleşse enflasyon eksi 0,43, yıllıkta 18,85 yapacaktı. Adımlarımız çok güçlü reaksiyon göstermeye başladı,” ifadelerini kullandı.

Mayıs ayında 87,2 milyar dolar olan dış ticaret açığının da düştüğünü söyleyen Albayrak, ihracat rakamının en yükseğinin görüdüğünü belirtti.

Dış Ticaret Açığı GerilediDengelenme döneminde güçlü bir borçlanma stratejisini ortaya koymaya devam ettiklerini söyleyen Albayrak, fırsatçıların milletin sofrasına el uzatmasına izin vermeyeceklerine dikkat çekti. Yurt dışı borçlanma performansının güçlü bir şekilde devam ettiğini belirten Albayrak, Türkiye’nin risk priminin 300’ü kırdığını ama yeterli olmasığını vurguladı.

Geçen yıl yüzde 5,6 oranında gerçekleşen cari açığın milli gelire oranının bu yıl Mart ayında gerçekleşebileceğine dikkat çekti. Cari açık rakamının yeni ekonomi programında yüzde 4 civarında belirlediklerini hatırlayan Albayrak, bunun çok altında geleceğini belirtti. Belediyelerin sebze-meyve satışına haftaya başlacaklarını belirten Albayrak, fırsatçılığın 82 milyonun cebine zarar veriyorsa kabul edilebilir olmadığını söyledi.

Hal yasası ile birlikte tüm sürecin alt yapısını güçlendirecek, profesyonel bir dönüşüm sürecinin yakında devreye alınacağını belirtti.

Hal Yasası ile Alt Yapı GüçlendirilecekBakan Albayrak, yarın seracılıkla ilgili yeni yatırım ve dönüşüm süreci konusunda bir duyuru yapacaklarını açıkladı. Seracılıkta yüksek kapasite ve verimlilik sağlayacak paketi, Ziraat Bankası’nın yarın açıklayacağını ifade etti. Ziraat Bankası’nın düşük faizli, Hazine’nin de sübvanse ettiği kredinin duyurulacağını vurguladı. Ayrıca serada kamunun da yani kendilerinin de üzerine düşen görevi üstleneceklerini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu