Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BBVA’nın Türkiye Ekonomisi için 2020 Büyüme Öngörüsü %4 Seviyesinde

Koronavirüsün Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerini değerlendiren BBVA Araştırma Türkiye Başekonomisti Alvaro Ortiz, yıl sonu büyüme beklentilerinin %4 olduğunu açıkladı.
BBVA’nın Türkiye Ekonomisi için 2020 Büyüme Öngörüsü %4 Seviyesinde
Son Güncelleme: 
Yorum

BBVA Araştırma’nın Türkiye Başekonomisti Alvaro Ortiz, Çin’de ortaya çıkan koronavirüsün küresel ekonomi üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Şu an için salgının, dolayısıyla da piyasalara olan etkisinin belirsiz olduğunu ifade eden Ortiz, virüsün mutasyona uğrama ihtimalini hatırlattı.

Bu ihtimalin gerçekleşmesi durumunda çok daha farklı bir senaryonun doğacağını, bu nedenle her türlü olasılığa karşı hazırlıklı olunması gerektiğinin altını çizdi.

BBVA ekonomisti Ortiz, kovid-19’un Türkiye’yi hem olumlu hem de olumsuz etkileyeceğini söyledi.

BBVA Virüs YorumuÇin’de üretimin büyük oranda azalması sebebiyle birçok sektör Türk firmalara yöneldi. Dünyanın en büyük tedarikçisi olan Çin’den ürün alamayan ülkeler; deri, tekstil, gıda, ayakkabı, kimya ve mobilya olmak üzere birçok sektörde açığı kapatmak için Türkiye’ye sipariş vermeye başladı. Sektör temsilcileri de bu olumlu gelişme ışığında yıl sonu ihracat hedeflerini yükseltti.

Alvaro Ortiz, Türk ekonomisinin çok ciddi şekilde toparlandığını ve bu yıl %4 büyüme beklediklerini söyledi. Bu oranın küçük değişiklikler gösterme ihtimali olsa da ortalama %4 civarında gelmesini beklediklerini aktardı 2018 ve 2019 yıllarında Türkiye ekonomisinin büyük sıkıntılar yaşadığını dile getiren Ortiz, toparlanmayla birlikte yatırımların da artmaya başladığını belirtti.

Yeni tip koronavirüsün petrol piyasasında kısa vadede etkisi olacağı yorumlandı.

Virüs Petrole EtkisiBunun yanında yenilenebilir enerji sektöründeki yatırımları da olumsuz etkileyeceğini söyleyen ekonomist, şu an için virüsün enerji sektöründeki etkisinin net bir şekilde görüldüğü aktardı. Son haftalarda talep düşüklüğünün fiyatları da aşağı çektiğini, bu nedenle Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin üretim ve fiyat tahminlerini düşürdüğünü anımsattı.

Tahminlerin aşağı çekilmesinin sonrasında da fiyatlarda %15-17 arasında daha düşüş olduğunu dile getirdi. Virüsün etkisinin ne kadar süreceğine dair net bir bilgi olmadığını söyleyen Ortiz, Çin ekonomisindeki etkilerine değindi. Salgının Çin ekonomik büyümesinde %0,3 – 0,4 arasında daralma yapacağını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu