Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bazı Kambiyo İşlemlerinde Vergi Oranları Değiştirildi

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karar kapsamında, bazı kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinden binde 1 vergi alınacağı bildirildi.
Bazı Kambiyo İşlemlerinde Vergi Oranları Değiştirildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, bazı kambiyo işlemlerinden alınan banka ve sigorta muameleleri vergisi sıfır olarak belirlendi. Diğer işlemlerde uygulanan BSMV ya da tam anlamıyla banka sigorta muamele vergisinin ise binde 1 olarak alınmasına karar verildi.

Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre, kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinde binde 1 vergi alınacak.

Kambiyo Vergi OranıResmi Gazete’de yayımlanan karar gereğince; döviz kredisinin ödenmesi için, krediyi veren banka tarafından krediyi alana yapılan kambiyo satışlarında da BSMV oranı sıfır olacak. 2008 yılında sıfıra indirilen BSMV oranı, Bakanlar Kurulu tarafından ilk yayımlandığı 1998 yılında %0,1 olarak belirlenmişti.

Yapılan açıklamada; Madde 1- 13/7/1956 tarihli ve 6802 sayılı Gider Vergisi Kanunun 33. maddesinde yer alan banka ve sigorta muameleleri vergisi nispetlerinin tespitine ilişkin 28/8/1998 tarihli ve 98/11591 sayılı Bakanlar Kurulu kararının ekinde değişiklik yapıldığı bildirildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen karar hükümleri yayımlandığı tarih olan 15 Mayıs 2019 itibarıyla yürürlüğe girdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Tarafından YürütülecekSöz konusu değişiklik kapsamında; kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinde binde 1 vergi uygulanacak. Satış tutarı üzerinden vergisi sıfır olan alanlar ise;

  • Bankalar ile yetkili müesseselerin kendi aralarında veya birbirlerine yaptıkları kambiyo satışları,
  • Hazine ve Maliye Bakanlığına yapılan kambiyo satışları,
  • Döviz kredisinin ödenmesine yönelik olarak, döviz kredisi kullanılan ya da kullanımına aracılık eden banka tarafından kredi borçlusuna yapılan kambiyo satışları olarak belirlendi.
Kambiyo para yerine geçen her türlü çek, poliçe, bono ve diğer kıymetlerin değiştirilmesi anlamına geliyor.

Kambiyo NedirKelime anlamı olarak nakit para ya da para yerine geçen her türlü aracın alım-satımı olarak açıklanan kambiyo, Türk Ticaret Kanunu’nda özel olarak düzenlenmiştir. Kambiyo senetleri; uluslararası nitelik taşır, borç ilişkisi üzerine kuruludur, emre yazılı senetlerdir, ödenmesi için senedin ibrazı gereklidir ve gerekli şekil şartlarına uygun olmalıdır.

Kambiyo hakkında daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar; bono, poliçe, dövizli, banka, şahıs, seyahat veya emekli maaş çekleri şeklinde çeşitlendirilebilir. BSMV ya da tam anlamıyla Banka Sigorta Muamele Vergisi ise bankaların bazı işlemler için ödediği bir vergi türüdür. Bazı istisnalar dışında müşterilere de yansıtılmaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu