Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bayram Tatilinde Yerli Turistler Güney Ege’ye Akın Etti

Ramazan Bayramı’nda Muğla ilindeki turistik tesis ve otellerin yer aldığı Bodrum, Marmaris, Fethiye, Ula, Datça ve Ortaca ilçelerinde doluluk oranı %100’e ulaştı. Turizmcilerin yüzünü güldüren artışın detayları aşağıda;
Bayram Tatilinde Yerli Turistler Güney Ege’ye Akın Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Ramazan Bayramı’nda %100’ü gören doluluk oranları, yeryüzü cenneti olarak anılan Muğla’da turizmcilerin yüzünü güldürdü. 9 günlük bayram tatilinde yabancı turistlerin yanı sıra yerli turistler de Muğla’daki turistik tesis ile otellerin bulunduğu Bodrum, Marmaris, Fethiye, Ula, Datça ve Ortaca ilçelerinde yoğunluk oluşturdu.

Muğla Valisi Esengül Civelek, 9 günlük tatil sürecinde Muğla ve ilçelerindeki yoğunluğun beklenenin üzerinde olduğunu açıkladı.

Muğla Valisi Esengül CivelekCivelek, bayram tatili sebebiyle bölgeye gelen ziyaretçilerin huzurlu bir şekilde tatillerini geçirmeleri için her türlü güvenlik ve trafik önlemlerinin alındığını belirtti. Ardından, “Muğla ve turistik ilçelerinde Ramazan Bayramı tatili süresince tüm konaklama tesislerimiz doldu. Misafirlerimiz gönüllerince, huzur içerisinde bir bayram tatili geçirdi. Kentimize gelenler mutlu bir şekilde tatillerini yaparak ayrıldı.” dedi.

Bayram tatilinde hareketlilik beklendiği için önceden her türlü önlemin alındığını sözlerine ekleyen Civelek, Ramazan Bayramı boyunca Muğla iline çok sayıda dışarıdan araç giriş yaptığını açıkladı. “Biz bunun önlemini de önceden aldık. Bayram öncesi ve bayram süresince trafik denetimlerimizi artırdık. Bu çalışmalar, tatilcilerin dönüş yolculuğunda da devam etti. Bölgemize ziyarete gelen misafirlerimizi mutlu ve güvenli bir şekilde evlerine ulaştırmak için çaba gösterdik.” ifadelerini kullandı.

Civelek, bayram tatilinde tesislerdeki doluluğun artmasıyla işletmecilerin de moral kazandığını belirtti.

Civelek Bayram Tatilinde Tesislerdeki Doluluğun Artmasıyla İşletmecilerin Moral Kazandığını BelirttiAçıklamalarını sürdüren vali Civelek, tatilin sona ermesine rağmen bölgedeki hareketliliğin devam ettiğini bildirdi. Bunun yanında Muğla’da Ekim ayına kadar iç turizm yoğunluğunun süreceğinin haberini verdi. Bunlarla birlikte yerli turist tarafından sıkça tercih edilen Bodrum ise bayram tatilinde yüz binlerce kişinin akınına uğradı. Ziyaretçiler diledikleri gibi tatil yapmanın keyfini çıkardı.

Beyaz boyalı ve mavi pencereleri butik otelleriyle meşhur Bodrum, yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanları arasında yer alıyor. İlçe bununla birlikte müzik dinletileri, konserler ve kültürel etkinliklerle ziyaretçilerine güzel bir bayram tatili sundu. Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Genel Sekreteri Orhan Kavala, 2019 sezonuna ümitli başladıklarını, Bodrum’un Türk turizmi açısından çok cazip bir yer olduğu için bayramı verimli geçirdiklerini açıkladı.

Kavala: “Bodrum’a bayramda arka arkaya farklı insanlar geldi. 9 gecenin toplamında Bodrum Yarımadası’nda 700 bin civarında bir konaklamanın olduğunu söyleyebilirim.”

Bodrum Yarımadasında 700 Bin Civarında Konaklama OlduGenel Sekreter Kavala, açıklamasına ziyaretçilerin ağırlıklı olarak 3-4 gün konakladıklarını ekledi. Bunun yanında TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Yüksel Aslan da bayram tatilinde Bodrum’da 1 milyona yakın turist ağırlandığını açıkladı. Aslan, tatilin 9 gün olması sebebiyle beklentilerinin yüksek olduğunu aktardı. Geceleme sayısı düşük olsa da okulların tatile girmesiyle yerli turist hareketliliğinin yeniden artacağını ekledi.

Diğer bir yandan Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği Başkanı Yücel Okutur ise bölgede çok sayıda alternatif turizm imkanı bulunduğuna vurgu yaptı. Okutur ayrıca, Muğla’nın turizm, tarım ve tarihi kültür değerleri ile dünyada emsali olmayan bir kent olduğunu söyledi.

“Ramazan Bayramı tatilinde yerli turist turizmciye bayram ettirdi. Doluluk oranları en üst düzeydeydi. Beklentimiz aynı yoğunluğun Temmuz ve Ağustos aylarında da devam etmesi.” ifadelerini kaydeden Okutur, okulların kapanmasıyla birlikte yerli turist yoğunluğunun bölgede süreceğini belirtti.

Okutur, yerli turistin yanı sıra yabancı turistin de tatilini geçirmek için bölgeye gelmeye başladığını belirtirken, iyi bir turizm sezonu geçirmeyi umduklarını söyledi.

Okutur İyi Bir Turizm Sezonu Geçirmeyi Umduklarını SöylediÖte yandan Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, bayram tatili boyunca Fethiye’deki otel ve apartların %100 dolu olduğunu açıkladı. Yaşanan bu yoğunluğun işletmecileri oldukça mutlu olduğunu belirten Uysal ardından, “Bölgede özellikle çevre illerden ve Marmara ile İç Anadolu’dan da çok sayıda misafiri ağırladık. Bölgeye gelen tatilciler deniz, kum, güneş üçlemesinin yanında tarih ve doğayla iç içe bir zaman geçirdi. Bunların yanında adrenalin tutkunları da yamaç paraşütü, bungee jumping, rafting gibi sporları yapma imkanı buldu.” şeklinde konuştu.

Tüm bunlarla birlikte Uysal rezervasyonlara göre bölgedeki yoğunluğun bayram sonrası da süreceğini vurguladı. Bölgeyi ziyaret edeceklerin rezervasyonsuz tatile çıkmamaları konusunda uyarıda bulundu. Bayram tatilindeki tüm bu artışlarla birlikte geçtiğimiz ay, yılın ilk çeyreğindeki turizm gelirleri %4,6 artış göstermiş ve 4,63 milyar dolara ulaşmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu