Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Barclays Hindistan Ekonomisi için Görünümünü Düşürdü

Hindistan için parlak noktanın düşük ölüm ve yüksek iyileşme oranı olduğunu söyleyen Barclays, bununla birlikte artan vakaların ekonomi beklentilerini düşürdüğünü bildirdi.
Barclays Hindistan Ekonomisi için Görünümünü Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Önde gelen finans gruplarından Barclays, Hindistan GSYİH’sinin Haziran çeyreğinde yüzde 25,5 küçülmesini ve bunu Eylül çeyreğindeki yüzde 8’lik düşüşün izlemesini beklediğini açıkladı.

Yatırım bankası, daha önce tahmin edilen %6,3’e kıyasla, 2021 mali yılının ikinci yarısında büyüme toparlanmasının büyük ölçüde özel tüketim ve özel yatırımdaki toparlanmaya yönelik daha ılımlı beklentiler nedeniyle yaklaşık %4,3 oranında daha yüzeysel olacağını öngördü.

Ayrıca Cuma günkü notunda Barclays, 2021 mali yılı GSYİH büyümesinin daha önce tahmin edilen yüzde 3,2’lik düşüşten yüzde 6 düşüşe revize etti.

Hindustan Times’a göre Barclays, testlerdeki artışa ve pandeminin mega şehirlerde yayılmasını engellemede bazı başarılara rağmen yükselen eğrinin büyüme beklentilerini baskıladığını söyledi.

2022 mali yılı için büyüme beklentisini ise daha önce tahmin edilen yüzde 7,4’ten yüzde 7’ye revize etti. Barclays Cuma günü yayımlanan bir notta şu ifadeleri kullandı:

“Kırsal tüketim muhtemelen destekleyici olacak, ancak yalnızca hafifletici bir rol oynayacak. COVID-19’un Hindistan’ın iç bölgelerine yayılmasıyla, eyalet hükümetleri faaliyeti engellemek için yerel kilitlemeler uyguluyor. Haziran ve Temmuz aylarında istikrarlı bir şekilde düşen kırsal işsizlik, Ağustos ayı başlarında artmaya başladı.”

Barclays Hindistan için parlak noktanın düşük ölüm oranı ve yüksek iyileşme oranıyla devam etmesi olduğunu ekledi.

Sonuçta Hindistan şu anda küresel olarak en hızlı artan sayıda COVID-19 vakasına ve ölüme sahip ülke olup, ABD ve Brezilya’nın yerini aldı.
Hindistan 14 Ağustos
Kaynak: Worldometers

Hindistan Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta yayınlanan Makroekonomik Göstergeler Üzerine Profesyonel Tahminciler Anketi de GSYİH’nin Haziran çeyreğinde yüzde 21,5 daralabileceğini bildirmişti. Aşağıdaki tabloda da görüldüğü gibi reel gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) 2020-21’de muhtemelen yüzde 5,8 daralacak, ancak gelecek yıl yüzde 7,4 büyüyecekti.

RBI Ekonomi Anketi
Kaynak: RBI

Gerçek özel nihai tüketim harcamalarının 2020-21 döneminde yüzde 6,0 daralması muhtemelken 2021-22 döneminde yüzde 8,0 oranında genişlemesinin beklendiği söylendi. Gerçek brüt sabit sermaye oluşumunun 2020-21’de yüzde 9,8’lik büyük bir düşüş kaydedeceği 2021-22’de yüzde 6,8 büyüyeceği tahmin edildi.

Tahminciler, 2020-21’de yüzde eksi 6,0 ile yüzde eksi 5,1 arasında değişen reel GSYİH büyümesine daha yüksek olasılık verdi. 2021-22 için en yüksek olasılık yüzde 7,0-7,4 aralığında olan GSYİH büyümesine verildi. Tarımsal faaliyetlerin genişlemesi öngörülse de reel brüt katma değerin (GSKD) 2020-21’de yüzde 5,8 düşmesinin beklendiği aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu