Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Barclays CEO’su: Yükselen Şirket Borcu Konusunda Riskler Yüksek

Barclays CEO’su Jes Staley, artan şirket borcuyla mücadele ve bir başka finansal krizden kaçınma konusunda risklerin yüksek olduğu konusunda uyardı. İşte detaylar;
Barclays CEO’su: Yükselen Şirket Borcu Konusunda Riskler Yüksek
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası Para Fonu (IMF), bu ayın başlarında merkez bankalarının düşük faiz oranları ile daha da artan yüksek riskli şirket borcu seviyelerine ilişkin uyarılarını artırmıştı.

Konuya değinen Barclays CEO’su Jes Staley de artan şirket borcuyla mücadele ve bir başka finansal krizden kaçınma konusunda risklerin yüksek olduğu konusunda uyardı.

Barclays’in 3Ç19 kazanç açıklamasının ardından konuşan Jes Staley, finansal krizlerin genellikle aslında oldukça açık, ancak yanlış yorumlanan finansal faktörlerden kaynaklandığını söyledi.

Barclays CEO'su JES Staley Finansal Kriz Açık Ama Yanlış Yorumlanan Faktör Kaynaklanır 2008 krizinin AAA menkul kıymetleriyle alakalı olduğunu ve piyasanın bunların hiçbir risk oluşturmadığına inandığını belirten Staley, her zaman bir sonraki sorunun ne olduğunu görmek için
farklı bir şekilde bakılması gerektiğini savundu.

Belirli bir kredi piyasasındaki likidite kırılmasının sıklıkla ciddi küresel finansal sorunların tetikleyicisi olduğunu öne süren Staley, bankaların sermaye ve likidite açısından her zamankinden daha güçlü bir konumda olduklarını, yani bu kez merkez üssünde olma ihtimallerinin düşük olduğunu kaydetti.

“Oradaki egemen ve kurumsal borcun miktarı göz önüne alındığında, bütün bu likidite ve risk konusunu iyi ayarlamak riskli ve sonucu ağır olabilir.” dedi.

Algebris Makro Stratejiler Başkanı Alberto Gallo, Perşembe günkü bir notunda bu kez bankaların daha esnek olduğunu ancak kurumsal bilançolar çevresinde kaldıracın arttığını vurguladı ve şöyle konuştu: “Politika yapıcılar, şirketler ve bazı belirli gelişmekte olan ülkeler arasında uzun vadeli temeller hakkında giderek daha fazla endişe duyuyor. Küresel üretimin durgunluk içinde olduğunu itiraf ediyorlar ve korku, diğer sektörlere potansiyel bir sızıntı.”

Uluslararası Para Fonu da 2019 yılı Güz Dönemi Dünya Ekonomik Görünüm ve Finansal İstikrar Raporu’nda artan borç hakkında uyarmıştı. Düşük ve negatif faiz ortamının özel sektörü gereksiz borçlanmaya teşvik ederek, dünyanın resesyona girmesi halinde patlayacak 19 trilyon dolarlık bir bomba ürettiğini öne süren IMF, 2009 krizinin yarısı şiddetinde bir krizin bile bu borcun ödenmesini imkansız hale getireceğini bildirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu