Yatırım yapmaya başla!

Bank of America’nın Türkiye Ekonomisi için 2020 Yılı Öngörüsü %2,3 Daralma!

Bank of America, koronavirüs etkisiyle bu yıl dünya ekonomisinin %2,7, Türkiye’nin %2,3 oranında daralacağını bekliyor.
Bank of America’nın Türkiye Ekonomisi için 2020 Yılı Öngörüsü %2,3 Daralma!

Koronavirüs salgını hız kesmeden devam ederken, gerek kredi derecelendirme kuruluşları, gerek bankalar ve gerekse analistler ekonomiye etkilerini değerlendirmeye devam ediyor. Yapılan yorumlara baktığımızda salgın hastalığın etkisinin, ekonomi alanında yarattığı zararın gerisinde kalacağı söyleniyor.

Bu nedenle de hükümetler ekonomide durgunluk yaşanmaması, hanehalkı yükünün azaltılması için her gün yeni bir destek paketi açıklıyor. Türkiye’de de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” bağış kampanyası başlatıldı.

Bank of America (BofA) koronavirüs salgınının bu yıl Türkiye ekonomisini %2,3 küçülteceğini öngörüyor.

Bank of America Türkiye TahminiBanka analistleri daha önceki açıklamasında 2020 yılında Türk ekonomisinin %2,5 büyüyeceğini tahmin etmişti. Ancak salgın hastalık nedeniyle bu tahminini aşağı yönde revize ederek %2,3 eksiye çevirdi. Öte yandan gelecek yıl için beklentisinin %2,8’den %3,7’ye yükseltti.

BofA, Türkiye’nin bu yıl gayrisafi yurt içi hasılasının %6’sını bütçe açığı vermesini bekliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan ise 200 baz puanlık faiz indirimi bekleniyor. Bankanın küresel ekonomi için tahmini artı %0,3’ten, eksi %2,7’ye çekildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, koronavirüsün Türk bankalarına olan etkilerini değerlendirdi.

Fitch Ratings Türk Bankalarının RiskleriSöz konusu salgın hastalığın yatırımcı algısını değiştirdiğini söyleyen kurum analistleri, Türk bankalarının dış borç refinansman riskinin arttığını belirtti. Riskten kaçışa yönelen yatırımcıların büyük miktardaki döviz borçlarının riskleri artırdığı kaydedildi.

Döviz mevduatlarında çıkış olmasının şirketleri ve hanehalkını nakit sıkıntısına sokacağı ifade edildi. Salgının uzun sürmesi ve piyasanın kapanması halinde, bankaların bu yıl 35-40 milyar dolara ihtiyaç duyacağı söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum