Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bank of America: Koronavirüs Kaynaklı Bir Durgunluk Artık Önlenemez

Bank of America ekonominin resesyona girdiğini resmen ilan ederek; “bu derin bir düşüş” dedi. Detaylar aşağıda;
Bank of America: Koronavirüs Kaynaklı Bir Durgunluk Artık Önlenemez
Son Güncelleme: 
Yorum

Bank of America Perşembe günü yatırımcılara yaptığı uyarıda, koronavirüs kaynaklı bir durgunluğun artık önlenemeyeceğini belirterek halihazırda burada olduğunu söyledi. Bank of America ABD ekonomisti Michelle Meyer, notunda şu ifadeleri kullandı:

“Resmi olarak ekonominin durgunluğa girdiğini ilan ediyoruz, dünyanın geri kalanına katılıyoruz ve bu derin bir düşüş.” Meyer, işlerin kaybolacağını, servetin yok olacağını ve güvenin baskılanacağını dile getirdi.

Firma ekonominin ikinci çeyrekte yüzde 12 küçülerek çökmesini beklediğini, tüm yıl için GSYİH’nin yüzde 0.8 daralacağını bildirdi.

Bank of America: Koronavirüs Kaynaklı Bir DurgunlukBank of America, iş gücü piyasasına “ekonomik şokun büyüklüğünü” anlamanın bir yolu olarak baktı. Şirket, işsizlik oranının neredeyse iki katına çıkmasını ve ikinci çeyreğin her ayında yaklaşık 1 milyon iş kaybı olacağını öngördü. Sonuçta koronavirüs salgını, seyahatlerin durma noktasına gelmesi ve işletmelerin kapılarını kapatması nedeniyle küresel pazarları kargaşaya sürükledi.

S&P 500 ve Dow Jones, ayı piyasası bölgesinde işlem görüyor ve geçen ayki tüm zamanların en yüksek seviyelerinin yaklaşık yüzde 30 altında bulunuyor.

S&P 500 ve Dow Jones Ayı PiyasasındaMeyer piyasalara işaret ederek durumun daha kötüye gideceğini söyledi. Firma, Nisan ayında ani bir düşüş görürken ardından Temmuz ayına kadar ekonominin biraz daha normal hissedeceğini dile getirdi. Düşüşün ciddi olmasına rağmen bunun kısa ömürlü olacağına inandıklarını da sözlerine ekledi.

Ekonomi keşfedilmemiş topraklarla karşılaşmaya devam ederken, Meyer kurtuluşun agresif eylemden geleceğini söyledi. “Politika yanıtı söz konusu olduğunda, bizim açımızdan uyaranın büyüklüğü için bir üst sınır olmamalıdır” dedi. Kaldı ki Bank of America, ekonomiyi korkunç bir şekilde değerlendiren tek firma da değildi.

Salı günü, Morgan Stanley 2020 yılında küresel bir durgunluğun artık temel senaryosu olduğunu duyurdu. DoubleLine Capital’den tahvil kralı Jeffrey Gundlach, ABD’nin yıl sonuna kadar resesyona girme olasılığını yüzde 90 olarak belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu