Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakanlıktan ESK Açıklaması: Kırmızı Et Piyasası Etkilenmedi

Tarım ve Orman Bakanlığı, son günlerde gündemi meşgul eden kırmızı et fiyatlarındaki artışa ilişkin açıklamada bulundu.
Bakanlıktan ESK Açıklaması: Kırmızı Et Piyasası Etkilenmedi
Yorum

Geçtiğimiz gün Et ve Süt Kurumu, kırmızı et fiyatlarına yüzde 48 zam yapıldığını duyurmuştu. Alınan bu zam kararı kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bununla beraber bazı illerde et kuyrukları görülmüştü.

Tarım ve Orman Bakanlığı konuyla ilgili yeni açıklamada bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Et ve Süt Kurumu mağazalarındaki toplam et satışının, Türkiye genelindeki satışın yüzde birinin altında olduğuna dikkat çekildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı kırmızı et duyurusu
Kaynak: Twitter

Bu nedenle ESK’nın yaptığı zammın kırmızı et piyasasını etkilemediği kaydedildi. Tarım ve Orman Bakanlığı yeni düzenlemeden sonra ESK mağazalarında satılan et fiyatlarının, piyasanın yüzde 15 altında olduğunun altını çizdi.

Et ve Süt Kurumu’nun kıymayı 83 liradan, kuşbaşını ise 92 liradan sunulduğunu belirten bakanlık, bu fiyatların piyasanın altında olduğuna dikkat çekti.

Konuyla ilgili dikkat çeken bir diğer açıklama ise Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun tarafından yapılmıştı. Uzun açıklamasında, kendi mağazalarındaki et fiyatlarının daha düşük olduğunu ve uzun kuyruklar oluştuğunu ve bu nedenle zammın kaçınılmaz hale geldiğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu