Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kendi Bakanları Theresa May’i Kovma Planları Yapıyorlar

Brexit konusunda İngiltere Başbakanı Theresa May'in başarısız olması nedeniyle kendi bakanları tarafından kovulmasına yönelik planlar yapılmaya başlandı.
Kendi Bakanları Theresa May’i Kovma Planları Yapıyorlar
Yorum

Bugün Parlamento üyeleri Brexit politikasını devralmaya devam ederken, İngiltere Başbakanı Theresa May umutsuzca zayıf siyasi pozisyonuyla karşı karşıya gelecek ve kendi bakanlarının kovma planlarını hazmetmeye çalışacak. May, Bakanlar Kurulu’ndaki meslektaşlarının istifa edeceği bir tarih belirleme baskısı altında bulunuyor.

Bazı meslektaşları tarafından May’in istifasının, Brexit anlaşması için destek kazanmasına yardımcı olabileceği düşünülüyor.

May'in İstifası Brexit Desteğini ArtırabilirMay, Avrupa Birliği ile müzakere ettiği ayrılık anlaşmasını bu hafta Avam Kamarası’nda oy kullanması için bir şans daha bekliyor. Ama anlaşmanın ikinci kez reddedilmesinden sonra Muhafazakar partisinden yeterli sayısıda ayrılık yanlısı taraftar kazanmak için hala mücadele veriyor.

Normal şartlarda İngiltere’nin AB’den Cuma günü ayrılması gerekiyordu. Bunun yerine May, haftaya Londra’da gergin bir Bakanlar toplantısı olması muhtemel görünen şeyle başlayarak, siyasi hayatı için mücadele etmeye hazır görünüyor. Avam Kamaralarının milletvekillerinin Çarşamba günü bir günlüğüne yasama gündeminin kontrolünü ele geçirmesine izin verecek bir plan üzerinde oy kullanmaları bekleniyor.

Muhafazalar Partisi’nin Eski Bakanı Oliver Letwin’in öne sürdüğü yasa değişikliği, 100’den fazla milletvekili tarafından imzalandı.

Oliver Letwin 100 Milletvekili İmzası TopladıBu, milletvekillerinin ikinci bir referandumdan AB ile bir gümrük birliğine kadar değişen farklı seçeneklere destek vermelerini, bir dizi gösterge oyu olarak Brexit’i iptal etmelerini ve May için potansiyel bir çözüm getirmelerini sağlayacak.

BBC Radyosu’na konuşan Letwin, “Ne için çoğunluk elde edebileceğimizi bilmiyoruz. Bunu bir kez bulduğumuzda, prensipte ileriye dönük bir yol var ve bir sonraki şey başbakan için bunu ileriye götürmek ve/veya hükümet için uygulaması olacak,” dedi.

Birkaç bakan, milletvekillerinin nasıl istiyorlarsa o şekilde oylamaya katılmalarının sağlanması konusunda istekli olduklarını söyledi.

Milletvekilleri Özgür Oylama İstiyorBazılarının da May’in söylediği gibi yapmamaları ve istedikleri gibi oylamaya katılmayı istediklerini dile getirdiği biliniyor. Başbakanlık ofisi şu ana kadar Muhafazalar partililere bu özgürlüğe izin verme taahhüdünde bulunmuyor ve potansiyel olarak Bakanlar Kurulu’nda başka bir isyanı ateşliyor.

Westminster’deki hafta sonu olaylarının ardından May’in istifasına yönelik söylentiler artarken, tahmini olarak 1 milyon protestocu ikinci bir referandum için yürüyüş yaptı. Pazar günü ise May, birkaç bakan, Boris Johnson ve Jacop Rees-Mogg’un da dahil olduğu önde geçen Brexit destekçileri Checkers kır evinde bir araya geldi.

Bazı İngiliz gazeteleri toplantıda Başbakan’ın Brexit’i ele geçirme üzerinde durma baskısı altında olduğunu bildirdi.

Başbakanın Brexit'i Ele Geçirme Baskısı Devam EdiyorKabine bakanlarının ise toplantıda karşı karşıya gelecekleri belirtildi. Aynı zamanda May’in istifa etmesi veya istifaya zorlanması durumunda olası liderlerin de belirlendiği tahmin ediliyor. En yakın isimlerin ise May’in yardımcısı David Lidington ve önde gelen Brexiteer Michael Gove olduğu belirtiliyor. Bu isimlerin Brexit sürecini tamamlamak için geçici bir lider olabileceği öne sürülüyor.

May’in kabinesindeki bölünmeyi derinleştirebilecek yorumlar yapan İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond, Brexit anlaşması üzerindeki çıkmazı kırmaya yardımcı olmak için ikinci bir referandum düzenlemeyi reddetmişti. Hammond, May’in anlaşmasının reddedilmesi için ileriye dönük bir yol bulmaları amacıyla milletvekillerinin bir araya geleceğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu