Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Turhan ve Malezya Ulaştırma Bakanı Fook, Ülkeler Arası İş Birliğini Görüştü

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, Malezya Ulaştırma Bakanı Fook ile gerçekleştirdiği görüşmede ülkeler arasındaki ticari ilişkileri ele aldı.
Bakan Turhan ve Malezya Ulaştırma Bakanı Fook, Ülkeler Arası İş Birliğini Görüştü
Yorum

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ile Malezya Ulaştırma Bakanı Anthony Loke Siew Fook ve beraberindeki heyet arasında bir görüşme düzenlendi. Görüşmeden önce bazı açıklamalar kaydeden Turhan, Fook ile Türkiye ve Malezya’nın ulaştırma alanındaki ilişkisini değerlendirmeye alacaklarını ifade etti.

Turhan, Türkiye ve Malezya arasındaki ticaret hacminin 2,5 milyar dolar civarında olduğunu açıkladı.

Türkiye ve Malezya Ticari İlişkileriTürkiye’nin Malezya ile yaptığı iş birliklerini ve iki ülke arasındaki ticari ilişkileri daha da artırmayı hedeflediklerini ifade eden Turhan, bakanlık olarak bu hedefin gerçekleşmesi için ne gerekiyorsa yapılacağını belirtti.

İki ülke arasındaki iş birliğine örnek olarak İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Berhad Malezya Havalimanı Holding ile yıllardır devam eden iş birliğini gösterdi. Fook ile bugün yapacağı görüşme kapsamında Türkiye ve Malezya’nın ulaşım ilişkilerinin ele alınacağını belirten Turhan, başta Sabiha Gökçen Havalimanı olmak üzere sivil havacılık ilişkileri kapsamında karşılıklı fikir alışverişi yapılacağını bildirdi.

Fook, bu görüşme kapsamında geleceği Türkiye’ye ilk ziyaretini gerçekleştirmiş olacak.

Malezya Ulaştırma Bakanı FookFook, açıklamalarında Türkiye ve Malezya’nın önemi büyük olan ülkeler arasında olduğuna değinerek her iki ülkenin de uluslararası zirvelerde sergilediği duruş ve belirttiği görüş arasında büyük benzerlikler olduğuna işaret etti. Türkiye ve Malezya’nın gerektiği durumlarda birbirlerine destek verdiğini açıklayan Fook, bu ilişkiden oldukça mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’in ikili ilişkilerinin de oldukça iyi olduğunu duyuran Fook, tıpkı Turhan’ın belirttiği gibi Türkiye ve Malezya arasında başta sivil havacılık alanında iş birliği olduğundan söz etti.

Fakat bu ilişkinin yalnızca havacılık ile sınırlı kalmaması gerektiği yönünde görüş bildiren Fook, iş birliğini farklı alanlara taşıma konusunda da oldukça istekli olduğunu belirtti. Ardından havacılık ve uzay alanında Türkiye ile her türlü iş birliğini onaylayacağını söyleyerek ülkesinin adına konuştu.

Bu noktada Türk Hava Yolları’nın elde ettiği başarının Malezya üzerinde büyük bir etki bıraktığını söyledi. Malezya Havayolları’nın da benzer ilerlemeyi kaydetmesini umduğunu ve bu gelişim için Türkiye’den destek beklediklerini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu