Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Selçuk 2020 Asgari Ücretinin Dördüncü Toplantı Sonucunda Belirleneceğini Duyurdu!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 yılında geçerli olacak asgari ücret tutarının yarın saat 14:00'te düzenlenecek toplantı sonucunda belirleneceğini duyurdu.
Bakan Selçuk 2020 Asgari Ücretinin Dördüncü Toplantı Sonucunda Belirleneceğini Duyurdu!
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’de milyonlarca asgari ücret çalışanı, 2020’de maaşlarına yansıyacak zam miktarının ne kadar olacağını merak ediyor. Bu konudaki toplantıların ilki 2 Aralık’ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda, ikincisi 10 Aralık’ta Türk-İŞ’te ve üçüncüsü de 17 Aralık’ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nda (TİSK) düzenlenmiş, fakat bir karara varılmamıştı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun dördüncü ve aynı zamanda son toplantısının 26 Aralık saat 14:00’te bakanlıkta yapılacağını duyurdu.

Bakan Zehra Zümrüt SelçukYarınki toplantıyla birlikte Türkiye’de 7 milyon çalışan vatandaşın ilgilendiği asgari ücrette bundan böyle uygulanacak yeni rakam belirlenmiş olacak ve dört toplantılık istişare süreci son bulacak. Yarınki toplantıya bakan Selçuk başkanlık yapacak. İşvereni temsil etmesi için TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç seçilirken, işçileri temsilen de Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat toplantıdaki yerini alacak. Toplantı sonunda Selçuk tarafından 2020 yılı asgari ücret rakamı duyurulacak.

Bu yıl önceki yıllardan farklı olarak Türk-İŞ, asgari ücret belirleme sürecini Hak-İŞ ve DİSK ile iletişim halinde yürütüyor. Diğer taraftan Türkiye’de ortalama bir insanın yaşam maliyeti olarak belirlenen 2578 lira altındaki bir rakamın kabul edilmeyeceği yönündeki ısrarlar devam ediyor.

Asgari ücret belirlerken dengelerin göz önünde bulundurulmasını talep eden TİSK, 2020’de asgari ücret desteğinin 200 liraya yükseltilip bütün işletmeleri eşit biçimde kapsamasını da istiyor. Bunun yanında şu an %2 seviyesinde bulunan İşsizlik Sigortası İşveren Payı’nın 2020’de alınmaması da TİSK’in talepleri arasında bulunuyor.

Bundan önceki görüşmelerde TİSK tarafından kamuya herhangi bir rakam belirtilmemişti. Fakat Türk-İŞ tarafından diretilen 2578 TL’lik rakam TİSK tarafından yüksek bulundu.

2578 TL TİSK Tarafından Yüksek BulunduBu noktada işçi ve işverenin görüşleri kadar hükümetin sergilediği tutum da büyük önem taşıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her iki tarafı da memnun edecek bir rakamda uzlaşmayı temenni etmiş, bu da görüşmeleri farklı bir boyuta taşımıştı. Düzenlenen ilk toplantıda Bakan Selçuk da her iki tarafın görüşleri dikkate alınarak ortak bir karara varılması talebinde bulunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu