Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Pekcan: Rusya ile 100 Milyar Dolarlık Ticarete Ulaşmak için Yeni Yollar Bulunmalı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Rusya ile Türkiye arasında 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için yeni yollar bulunması gerektiğini söyleyerek, hayata geçirilmesi gereken planları paylaştı.
Bakan Pekcan: Rusya ile 100 Milyar Dolarlık Ticarete Ulaşmak için Yeni Yollar Bulunmalı
Yorum

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret ilişkilerini değerlendirdi. “Amacımız, dengeli bir ticaret yapısıyla 100 milyar dolar hedefine ulaşmak için yeni yollar bulmaktır” diyen Pekcan, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla yapılması gerekenleri anlattı.

8 Nisan’da yapılan Türkiye – Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısında Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkiler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in başkanlığında Moskova’da sekizincisi düzenlenen ÜDİK toplantısına Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da katıldı. Bakan Pekcan Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin büyütülmesi amacıyla azami çaba gösterdiklerini, diğer ülkelerden yapılan ithalatında %4,6 azalmasına rağmen, Rusya’dan yapılanda %24 artış olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl bu ülkeye yapılan ihracatta ise %24 oranında artışla 3,4 milyar dolar seviyesinin gerçekleştiğini açıkladı. Bu yılın ilk çeyreğinde Rusya’ya yapılan ihracatta, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %6 artış oldu. Bakan Pekcan bu artışla birlikte 864 milyon dolarlık ihracat yapıldığını belirtti. İlk üç aydaki ithalat tutarı ise %12 düşüş kaydederek 5,2 milyar dolar oldu.

Bakan Pekcan, ticaretin sürdürülebilir ve dengeli bir yapıya ulaştırılması gerektiğini söyledi.

Bu amaç doğrultusunda özellikle işlenmiş tarım ürünleri, kozmetik, ilaç, makine, otomotiv yan sanayi ürünleri, inşaat malzemeleri ve hazır giyim gibi ürünlerde ticaretin artırılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin saydığı bu ürünlerde başarılı olmasına rağmen, Rusya’ya yapılan ihracatın potansiyelimizin altında olduğunu ifade etti. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan Ticaret Yatırımlar ve Bölgesel İşbirliği Çalışma Grubu Toplantısı’nda bu ürünlerin ticaretini artırmak için hayata geçirilecek planların ele alınacağını duyurdu.

Rusya’da gerçekleştirilen Türk yatırımlarının toplam sermaye pozisyon tutarının yaklaşık 10 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, iki ülke arasındaki yatırımların da çok önemli olduğunu vurgulayarak, Türkiye’de 2191 tane Rus sermayesine sahip şirket olduğu bilgisini paylaştı. Rusya’nın ülkemizde en fazla yabancı sermayeli şirket bulunduran yedinci ülke olduğunu, Türk yatırımcılarının da Rusya’da birçok alanda faaliyet gösteren şirketleri olduğunu ekledi.

8 Nisan’da yapılan toplantıda iki ülke arasında 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi konulduğunu, bunun ise başta ticari, ekonomik, kültürel ve siyasi olmak üzere stratejik bütün bu alanlarda yapılacak çalışmalarla gerçekleştirilebileceğini söyledi.

Hedefe ulaşmak için yeni yollar bulunması gerektiğini, fakat öncelikle teknik engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.

İhracatta gümrük, nakliye ve bazı tarım ürünlerindeki uygulamalarda yaşanan teknik engellerin bir an önce kaldırılması gerektiğini dile getiren Pekcan, bunların yanında limanların altyapısının ve kapasitelerinin güçlendirilmesi gerektiğinin de çok önemli olduğunu belirtti.

Yapılması gereken çalışmalar arasında; ikili ticarette yerel para kullanımının artırılması yüksek asgari referans fiyat uygulamasından vazgeçilmesi, vizelerin kaldırılması ve geçiş belgesi sayılarının artırılması gibi konuları da sıraladı. Yerel para kullanımına geçerek, ülkelerin üçüncü bir para birimine bağlı kalmadan dış ticaret yapmalarını hedeflediklerini, bunun ithalat finansmanını kolaylaştıracağını sözlerine ekledi.

Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Mekanizması altında kurulan Bankacılık ve Finans Çalışma Grubu toplantısının Temmuz ayında yapılacağını aktaran Pekcan, burada yerel paralarla ticaret imkanının detaylı bir şekilde ele alınacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu