Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Pekcan Esasında Hal Yasası’nın En Kısa Zamanda Devreye Gireceğini Müjdeledi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, marketlerdeki yüksek fiyatlara ilişkin, Esasında Hal Yasası’nın en kısa zamanda yürürlüğe girmesiyle birlikte çözüleceğini söyledi.
Bakan Pekcan Esasında Hal Yasası’nın En Kısa Zamanda Devreye Gireceğini Müjdeledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya Gümrük Günü Etkinliği ve Sertifika Dağıtım Töreni’ne katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, marketlerdeki yüksek fiyatlara ve çözümüne yönelik açıklamalarda bulundu. Esasında Hal Yasası’nın bir an önce devreye girmesiyle bu sıkıntıların çözüleceğini belirten Pekcan, bu konuyla ilgili olarak 81 ilin valiliğine yazı gönderdiklerini, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi genel Müdürlüğü ile birlikte denetimlere kapsamlı şekilde devam ettiklerini anlattı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, marketlerdeki fiyatların Cumhurbaşkanımızın bile dikkatini çektiğini söyledi.

Market Fiyatlari 1Katıldığı törende gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Pekcan, market fiyatlarının dikkat çekmeyecek gibi olmadığını ve en önemlisinin halkın bunu birinci dereceden hissediyor olması olarak açıkladı. Esasında Hal Yasası’nın bir an önce devreye girip uygulanmasıyla bu sıkıntıların atlatılacağını ekledi. Yüksek fiyatların bakkalları ve küçük esnafı da etkilediği, zincir marketlerin hane halkı çok az olan yerlerde dahi bulunmasının esnafı tedirgin ettiğini dile getirdi.

Hedefler arasında; gümrüklerde tam dijitalleşme, modernleşme ve şeffaflaşma yer alıyor.

Gumruk DijitallesmeBu hedefleri yerine getirdikleri zaman gümrüklerin Türkiye’nin en saygın ve prestijli kurumu haline geleceğini söyleyen Pekcan, Dünya Gümrük Günü münasebetiyle katıldığı törende, bu yıl Eşya, İnsan ve Taşıma Araçlarının Hızlı ve Sınır Aşan Taşımacılığı temasının kutlandığını aktardı. 2019 sloganında ise “Kesintisiz Ticaret, Seyahat ve Taşımacılık İçin Akıllı Sınırlar” olduğunu söyledi. Uluslararası ticaretin kesintisiz bir şekilde işlemesi için gümrük idarelerinin en iyi teknolojilerle donatılması gerektiğini belirtti.

Gümrüklerin modernleşmesinin uluslararası ticarette rekabet gücünün artmasında çok önemli payı bulunuyor.

Kacakcilikla MucadeleGümrük idarelerinin ticaretin kolaylaştırılmasının merkezi olduğunu ifade eden Bakan Pekcan, kara hudut kapılarında gümrük hizmetlerinin ve diğer kurum kontrollerinin koordineli bir şekilde aynı yer ve zamanda yapılabilmesine yönelik çalışmalar üzerine yoğunlaştıklarını anlattı. Gümrüklerin Dijitalleştirilmesi, Tek Pencere, Konteyner ve Liman Takip Sistemi ve Liman Tek Pencere gibi birçok örnek projeyi hayata geçirdiklerini, bu çalışmalar doğrultusunda dış ticaret işlemlerinde kayda değer ölçüde tasarruf yapıldığını belirtti.

Ruhsar Pekcan, ticareti kolaylaştırmak için çalışırken ülkenin güvenliği de ihmal etmediklerini, aynı zamanda kaçakçılıkla da mücadele ettiklerini anlattı. Bu çalışmalar sonucunda 2018’de 3 milyar 34 milyon lira değerinde kaçakçılık olayının önlendiğini, 46 ton 3141 kilogram uyuşturucu yakalandığını söyledi.

Tüm amaçlarının Türkiye’nin hızla gelişmesi ve yüksek gelirli ülkeler sınıfına girmesini sağlamak olduğunu belirtti.

Amac Ulkeyi KalkindirmakÜlkemizi yüksek gelirli sınıfa çıkarmanın yolunun katma değerli ihracat ve yüksek teknolojiyi yakalamak olduğunu ifade eden Pekcan, bu amaçla kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile koordineli olarak çalıştıklarını aktardı.

Katma değerli üretimi artırmak, rekabetçi olduğumuz alanlarda markalaşma ve dijitalleşme ile ticaretimizi kolaylaştırma amacında olduklarını söyledi. Kesintisiz Ticaret, Seyahat ve Taşımacılık için Akıllı Sınırlar sloganını destekleyen hedefler koyduklarını, bu hedeflere ulaşmayı sağlayacak her türlü yenilikçi yaklaşımı hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu