Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Pekcan Dış Ticaret Açığını Düşürmeyi Hedeflediklerini Söyledi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TİM Delegeler Çalıştayı'nda söz aldı ve dış ticaret açığını düşürmeyi hedeflediklerini söyledi. İşte Pekcan'ın konuşmasından satırbaşları:
Bakan Pekcan Dış Ticaret Açığını Düşürmeyi Hedeflediklerini Söyledi
Yorum

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Delegeler Çalıştayı’nda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatın ithalatı karşılama oranının 2019 yılında yüksek oranlarda gerçekleşmesini ve dış ticaret açığını düşürmeyi hedeflediklerini söyledi. Aynı zamanda Mart ayında açıklanacak olan milli gelirin, ülkenin ihracatının milli gelire oranında rekor kıracağını dile getirdi.

Bakan Ruhsar Pekcan, tarihin en yüksek Ocak ayı ihracat rakamını, hem özel hem de genel ticaret sistemine göre açıkladıklarını söyledi.

Pekcan İhracat ÖvgüsüOcak ayında özel ticaret sistemine göre ihracat yüzde 5,93 oranında artışla 13,71 milyar dolar, genel sisteme göre yüzde 6,3 oranında artışla 13,9 milyar dolar olduğu açıklanmıştı. Pekcan konuşmasında bu verilere değinirken, Avrupa’da Brexit gerilimi, dünyadaki ticaret savaşları ve korumacılık önlemlerine rağmen ihracatçıların Türkiye ekonomisine büyük katkı sağladığını belirtti.

Pekcan, “Göreve geldiğimizden beri ihracatçılarımız, sektörlerimiz ve sivil toplum örgütlerimizle bir fikir birliği, güç birliği ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Öncelikle Türk ekonomisinin önemli sivil toplum örgütlerini bünyesinde bulunduran İstişare Konseyi kurduk,” ifadelerini kullandı.

Yenilikçi Ticaret Platformu’nu da kurduklarını söyleyen Pekcan, 21. yüzyılın teknolojilerine yatırım yapan öncü girişimcileri bir araya getirdiklerini söyledi.

Yenilikçi Ticaret Platformu KurulduGençlere rol model oluşturan ortak çalışmalar üretmek için çaba gösterdiklerini belirten Pekcan, son 10 yıldır yüksek teknoloji ürün ihracatının toplam sanayi ürünleri ihracatı içindeki payının yüzde 3 ila 4 bandını aşamadığını ifade etti. İhtisas serbest bölgeleri kurarak teknoloji odaklı yatırımlar çekmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Pekcan, sivil toplum örgütlerinin taleplerini dinlediklerini söylerken, bakanlığın konularıyla ilgili olanlara hemen çözüm ürettiklerini belirtti. Bunun için bir ekip kurduklarını ifade eden Pekcan, bugüne kadar 1114 talebin bakanlığa ulaştığını söyledi. Bunların yarısının Ticaret Bakanlığı ile yarısının da diğer bakanlıklarla alakalı olduğuna dikkat çekti.

Tüm çalışmalarında ise özel sektörün, ihracatçının, sivil toplum örgütlerinin bir bütün olarak hareket ettiklerini vurguladı.

Bir Bütün Olarak Hareket EdiliyorTürkiye için cari açığın en önemli nedeninin dış ticaret açığı olduğunu söyleyen Pekcan, bu nedenle en temel amaçlarının dış ticareti dengeli bir yapıya kavuşturarak ülke ekonomisini kalkındırmak olduğunu ifade etti. 2019’un bu nedenle çok önemli bir yıl olduğunu belirten Pekcan, ihracatın ithalatı karşılama oranının 2019’da yüksek oranda gerçekleşeceğini söyledi.

Pekcan, “Yine bu hafta duyurduğumuz gibi, ülkemizdeki üretimi ve ihracatı daha doğru yansıtan ve Çin, Amerika, Japonya, Güney Kore, Kanada, Rusya ve İngiltere’de olduğu gibi Genel Ticaret Sistemi’ne geçtik,” değerlendirmesini yaptı. Türkiye’nin 2018 yılının Ocak ayında 9,1 milyar dolar dış ticaret açığı bulunduğunu belirten Pekcan, 2019 yılında 2,3 milyar dolarlık bir açık olduğunu ifade etti.

Pekcan, sadece Ocak ayında dış ticaret açığının 6,8 milyar dolar kapandığını bilgisini de önemli bir nokta olarak paylaştı.

Dış Ticaret Açığı Ocak Ayında 6,8 Milyar Dolar KapandıMart ayında milli gelirin açıklanmasıyla ihracatın milli gelire oranında rekorlar kırılacağını belirtti. Gelecek 10 yılda temel hedefin, orta gelirli bir ülke olmaktan çıkıp, yüksek gelirli ülkeler seviyesine ulaşmak olduğunu açıkladı. Bu hedefe yönelik, dünyanın durmadığına, devamlı bir teknolojik ve ekonomik bir değişimden geçtiğine herkesin şahip olduğunu ifade etti.

Gittikleri yolda 3 temel hedefleri olduğunu söyleyen Pekcan, “Rekabetçi olduğumuz konularda markalaşma ve tasarımla daha rekabetçi hale gelmek… İç ticarette, dış ticarette ve gümrüklerde dijitalleşmeyi ve e-ticareti öne plana çıkartmak… Üretimde ve ihracatta ise yeni teknolojilerle çağı yakalamak…” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu