Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Reform Paketini Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, seçim sonrası en merak edilen konu olan ekonomide yeni reform paketini açıkladı. Detaylar şöyle…
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Reform Paketini Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, merakla beklenen yeni reform paketini açıkladı. Pakette yer alan adımların ekonomimizde en temel sorunlara yönelik düzenleme ve değişimleri ele aldığını aktaran Albayrak, bugün sadece birinci aşama olan yani 2019 yılında yapılacak olan adımlardan bahsetti. İkinci aşamanın detaylarının ise 2020 yılında paylaşılacağını aktardı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, reform paketindeki düzenlemelerin başında finansal sektör olduğunu söyledi.

Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019’u açıklayan Albayrak, ekonomide atılması gereken adımlar konusunda birçok ekonomistten farklı öneriler duyduklarını, bizim bunları hayata geçirecek güçlü bir iradeye ve uzun bir zamana sahip olduğumuzu söyledi. Reformların başında finansal sektör, onun da altında bankacılık sektörü olduğunu belirtti.

Bankacılık sektörünün güçlendirilerek reel sektörü finanse edecek duruma getirileceğini aktardı. Paket hazırlanırken tüm bakanlıkların koordinasyon içerisinde çalıştıklarını ve ekonomimizin karşılaştığı en temel sorunların çözümüne yönelik düzenleme ve değişimleri içerdiğini dile getirdi.

Konkordato ve kredi yapılandırmaları çok daha iyi bir yasal çerçevede ele alınacak.

Yeniden yapılandırma ve alacak tahsil süreçlerinin hızlandırılacağını söyleyen Albayrak, borç ödeyemeyecek durumda olan şirketler için hızlı bir şekilde çözüm üretileceğini dile getirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ihraç edeceği yaklaşık 28 milyar TL tutarındaki devlet iç borçlanma senetlerinin (DİBS) kamu bankalarına verileceğini aktaran Albayrak, bankaların sermayelerinin güçlendirilmesi kapsamında atılacak ilk adımın kamu bankalarının sermayesini güçlendirmek olduğunu söyledi. Bu sayede kamu bankalarının bilançolarının daha dirençli bir hale getirilmesinin hedeflendiğini anlattı.

Önümüzdeki seçimsiz 4,5 yıllık süre boyunca odaklanmamız gereken en önemli konunun ekonomide reform olacağını söyledi.

Yerel seçimleri geride bıraktığımızı ve katılım oranıyla Türkiye’nin demokrasiyi tam anlamıyla özümsediğini dile getiren Albayrak, tüm bu süreçlerin hukuk temelleri üzerine işlediğini belirtti.

Bakanlıkların çalışmaları sonucunda hazırlanan reform paketinde güçlü ve büyük Türkiye hedefine yönelik çok güçlü adımlarla, bunları destekleyecek maddelerin de yer aldığını bildirdi. Bu bağlamda hem Türkiye’ye hem de dünyaya net bir tarih verdiklerini anlattı. Bugün açıklanan programın tamamının 2019 yılı boyunca kararlılıkla hayata geçirileceğini ifade etti.

Dengelenme ve paketin uygulanma süresi boyunca temettü dağıtmak ve yöneticilere ayrılan nakdi prim ödemeleri sonlandırılacak.

Borçların yeniden yapılandırılması için icra-iflas işlemlerinin daha hızlı ve etkin bir hale getirileceğini söyleyen Albayrak, sorunlu kredilerin bir kısmının ulusal ve uluslararası yatırım fonlarına transfer edileceğini, bazı sorunlu kredilerin bankaların ve ulusal-uluslararası yatırımcıların iştiraki olan bilanço dışı fonlara devredileceğini açıkladı.

Sigortacılık Denetleme ve Düzenleme kurumu kurarak sektörün daha denetlenebilir hale getirileceğini, bireysel emeklilik sisteminin yeniden yapılandırılacağını, kıdem tazminatı reformu gerçekleştirerek kıdem tazminatı fonunun BES’e entegrasyonunun sağlanacağını söyledi.

İnsanların kazançları doğrultusunda bireysel ve tamamlayıcı bir emeklilik sisteminin yeniden ele alınacağını açıkladı. Bu sistemde yapılacak düzenleme ile toplanan fonların milli gelirin %10’unu bulacağını anlattı.

Küçükbaş hayvan sayısı artırılacak, tarım kredi kooperatifleri ile Sera AŞ. kurulacak.

Kurulacak olan Sera AŞ. İle 2019 yılında seracılık faaliyeti için kullanılan alan 5 bin hektara çıkarılacak. Kurumlar vergisi daha rekabetçi bir hale getirilerek, gelire göre artan vergi sistemi etkin hale getirilecek. Elektrik aboneliği ve inşaat izinleri gibi durumlar için e-imza teknolojisi kullanılacak.

Reform paketinde yer alan en önemli konulardan birinin de yargı alanı olduğunu söyleyen Albayrak, hukuk ve ekonominin birbirini tamamlayan konular olduğunu belirtti. Yargı reformu stratejisinin güçlenmesi için gerekli çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bakan Albayrak ihracat ve sanayi alanında yapılacak olan düzenlemelerle ilgili şunları söyledi;

Mayıs ayında sanayide yerlileşme programının açıklanacağını, ihracat-üretim stratejisi kapsamında; enerji, maden, petrokimya, ilaç, turizm, otomotiv ve bilişim gibi sektörlere yatırım yapılacağını ifade etti. İhracatta devlet yatırımlarının yeniden düzenleneceğini, ve ihracatı artırma programının Ticaret Bakanlığı tarafından Ağustos ayında açıklanacağını söyledi.

Sıkı Maliye Politikası hedefleri doğrultusunda, 2019 yılının başından bu yana 44 milyar liralık tasarruf ve gelir artırıcı önlemlerin devreye alındığını açıkladı. Bundan sonraki süreçte de bu adımların devam edeceğini ve bütçe hedeflerini tutturacak sıkılaşma adımlarının atılacağını anlattı.

Son olarak turizm alanında hayata geçirilecek adımlardan bahseden Albayrak, Turizm Master Planı’na göre; destinasyon çeşitliliği, turist sayısı ve turist başına düşen geliri artırarak, 4 yıl içerisinde 70 milyar dolarlık turizm gelirine ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu