Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Albayrak Nisan Ayı Ekonomik Güven Endeksini Yorumladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bu sabah açıklanan ekonomik güven endeksini değerlendirdi. Alınan aksiyonların etkisiyle endekste Ocak ayından bu yana artış olduğunu söyleyen Albayrak, ikinci yarıdan itibaren daha da yükseleceğini dile getirdi.
Bakan Albayrak Nisan Ayı Ekonomik Güven Endeksini Yorumladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) derlediği bilgilere göre, ekonomik güven endeksi Nisan ayında %3,4 oranında artarak 84,7’ye yükseldi. Bir önceki ay olan Mart’ta ise 81,9 olarak açıklanmıştı.

Söz konusu verilerde ılımlı bir iyileşme gözlenirken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, alınan aksiyonların işe yaradığını ve ekonomide güven endeksinin arttığını söyledi.

Bakan Berat Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda son açıklanan ekonomik güven endeksini değerlendirdi.

Söz konusu dönemde reel kesim güven endeksi 100, hizmet sektörü 83,1, tüketici güven endeksi ise 63,5 seviyelerine yükseldi. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, ekonomide alınan aksiyonların güven endeksini artırmaya devam ettiğini dile getirdi.

Ocak ayından bu yana bir artış durumunun olduğunu ve bunun da toparlanmanın bir göstergesi olduğunu ifade etti. Yılın ikinci çeyreğinden itibaren uygulamaya konulacak olan politikalar ve yapısal dönüşüm adımları ile ekonomik güven endeksinde daha yukarı seviyelere çıkılacağını ifade etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da hafta sonu yaptığı açıklamada yapısal dönüşümler konusuna değindi.

Seçimlerin geride kalmasıyla ekonomide yapısal dönüşüm adımlarının teker teker hayata geçirileceğini söyleyen Erdoğan, vatandaşları rahatlatacak adımlar atıldıkça ülkemizin üzerinde dolanan kara bulutların dağılacağına inandığını dile getirdi. İçinden geçtiğimiz zorlu sınamaların büyük ve güçlü Türkiye hedefinden vazgeçirmeyeceğini söyleyen Erdoğan; “Bir kez daha gördük ki ya olacağız ya öleceğiz, bunun başka yolu yok.” söylemini kullandı.

Veriler incelendiğinde yılın ikinci çeyreğinde ekonomide dengelenmenin devam ettiğinin görüldüğünü, ekonomimize yapılan saldırıların bir dönem sınırlarımıza atılan bomba ve füzelerden hiçbir farkı olmadığını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan silahlı ve diplomatik teröre teslim olmadığımız gibi ekonomik teröre de teslim olmayacağımızı söyledi.

Alınan tedbirlerle ekonomide kayda değer oranda iyileşme olduğunu kaydeden Erdoğan, önümüzde seçimsiz 4,5 yıllık bir süre olduğunu ifade etti. Bu süre zarfında ihtiyacımız olan tek şeyin yapısal dönüşümlerin birer birer hayata geçirilmesi olduğunu aktardı.

Türkiye’nin buz dağı gibi bir ülke olduğunu, görünmeyen kısmın görünenden çok daha büyük olduğunu sözlerine ekledi. Birilerinin ısrarla 2023 hedeflerini bir hayal gibi göstermeye çalıştığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, millet olarak hep birlikte çalıştığımız sürece 2023 hedeflerinin çok daha ötesine geçmemizin mümkün olduğunu kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu