Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Parlamentosu Ayrılık Anlaşmasını Onaylarsa Brexit 22 Mayıs’ta Gerçekleşecek

Brexit'in ertelenmesi ile ilgili AB Liderler Zirvesi'nde yeni bir karar alındı. Erteleme, İngiltere Parlamentosu'nun ayrılık anlaşmasını onaylama durumuyla belli olacak.
İngiliz Parlamentosu Ayrılık Anlaşmasını Onaylarsa Brexit 22 Mayıs’ta Gerçekleşecek
Yorum

Geçen sene Kasım ayında blok ile İngiltere Başbakanı Theresa May’in hükümeti arasında taslak bir anlaşma sağlanmıştı. Dün AB Konseyi Başkanı Donald Tusk tarafından yapılan açıklamada, AB’nin hangi şartla ayrılık tarihini erteleyebileceği konusunda bilgi verdi. Tusk’ın açıklamasına göre; İngiltere Parlamentosu’nun Kasım ayındaki taslak anlaşmayı onaylaması durumuna bağlı bir erteleme yapılacak.

Donald Tusk daha önce erteleme konusunda uzun bir süre için tekliflerde bulunacağını söylemişti. May ise 30 Haziran’a kadar bir erteleme talep etmişti. Şimdi ise merak edilen İngiltere Parlamentosu’nun anlaşmayı onaylayıp onaylamayacakları konusu…

Erteleme Tarihlerinin Şartları

Erteleme Tarihlerinin Şartlarıİngiltere Başbakanı Theresa May, 30 Haziran’a kadar erteleme talep etmiş ve AB’ye sunmuştu. Dün Avrupa Birliği’nin 27 üyesi Brexit’i, ayrılık anlaşmasının İngiliz Parlamentosu’nda gelecek hafta onaylaması halinde 22 Mayıs’a erteleyeceğini açıkladı. Eğer anlaşma onaylanmazsa ertelemenin 12 Nisan’a kadar yapılacağı da belirtildi.

AB Liderler Zirvesi’nin Brexit oturumundan sonra yayımlanan bildirgesinde; AB Konseyi’nin İngiltere Başbakanı Theresa May’in Brexit’i erteleme talebi görüşüldüğü yazarken, AB Komisyonu ve İngiliz hükümetinin Strazburg’da Brexit anlaşmasına ilişkin kabul ettiği ortak deklarasyonu onayladığı belirtildi.

Eğer İngiltere Parlamentosu anlaşmayı onaylamazsa 12 Nisan’dan önce AB’ye nasıl bir izlemeyi planladığını açıklamak zorunda. Bildirgede ertelemenin nasıl kabul edileceği ile ilgili detaylar bu şekilde listelenirken, “AB Konseyi, İngiltere ve AB arasında 2018 Kasım’da varılan ayrılık anlaşmasının müzakereye açılmayacağını tekrar ifade ediyor,” vurgusu da yer aldı.

Aynı zamanda AB Konseyi, her türlü ihtimali göz önünde bulundurarak İngiltere’nin birlikten ayrılmasına ilişkin hazırlığını sürdürmesinin de altı çizildi.

Merkel “Her İhtimale Hazırız”

Merkel "Her İhtimale Hazırız"Almanya Başbakanı Angela Merkel ise erteleme tarihlerine vurgu yaparak, bundan sonra İngiltere Parlamentosu2nun nasıl karar vereceğini takip edeceklerini vurguladı. Merkel tarihlerin önemini ise 11 Nisan’da İngiltere Parlamentosu’nun Avrupa Parlamentosu seçimlerinin İngiltere’de yapılıp yapılmayacağına karar vermesi gerektiği tarih olduğunu söyleyerek belirtti.

Merkel, 22 Mayıs’ın Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yapılacağı tarihten kısa bir süre önce olduğuna da işaret etti. Merkel, “Bu, seçimlerin yapılması için hukuki açıdan bizim için önemli,” ifadelerini kullanırken, zirvede dürüst ve önemli görüşmeler yapıldığını aktardı.

Tüm senaryoya hazır olduklarını belirten Merkel, İngiltere’nin AB’den anlaşma yaparak çıkmasını istediğini de açıkladı. Buna karşın başka ihtimallere de hazırlık yapmanın gerekliliğinden bahsetti.

Merkel, yoğun ve başarılı bir akşam olduğunu belirtirken, May’i burada taleplerinde desteklemek istediklerini de ifade etti. İngiliz gazetelerinin ana gündemini oluşturan bu konu, Theresa May’i daha önce iki kez reddedilen planında ısrarcı olmasının ülkeyi anlaşmasız Brexit’e doğru ittiği yorumlarını da beraberinde getirdi.

İngiliz Basını May’e Öfkeli

İngiliz Basını May'e Öfkeliİngiliz gazetelerinin neredeyse tamamı May’e yönelik sert eleştiriler yöneltirken, Brexit iptal dilekçesi 2 milyon imzayı geçti. Çarşamba akşamı İngiltere Parlamentosu’nun dilekçe web sitesinde imzalaya sunulan Brexit iptal dilekçesi, çok kısa bir sürede 1 milyona yakın imza almıştı.

Parlamento ise dilekçenin 100 bin imza olması ile tartışılacağını dile getirmişti. Bugün itibarıyla imza sayısının 2 milyonu geçtiği görülüyor. Avam Kamarası lideri ise 17,4 milyon katılımcıya ulaşması durumunda bir eylem davasına dönüşeceğini belirtiyor.

Guardian’a konuşan diplomatik bir kaynak, iki tarihli erteleme modelinin, anlaşmasız Brexit’in AB’nin değil, İngiltere’nin tercih olacağı mesajının altını çizmek için tasarlandığını dile getirdi.

Kaynak, “Başbakan, uzun bir ertelemeye ancak bunun için sorumluluk almamaya hazırlanıyordu. Muhafazakar Parti’nin bölünmesini ve uzun bir erteleme olmasını istemiyor, bu da anlaşma olmayacağı anlamına geliyor,” dedi.

Bir kaynak ise dünkü toplantıda May’e üç defa anlaşmanın yeniden reddedilmesi durumunda ne yapacağının sorulduğunu ama yanıt vermediğini söyledi.

Yazılanlar arasında dikkat çeken bir diğer konu ise May’in kabinesindeki isimlerin son yaşananlardan büyük rahatsızlık duydukları ve anlaşmasız bir Brexit ihtimalinin önünün bağlayıcı bir şekilde kesilmemesi halinde bakanların en az yarısının istifa etmeye hazır olduğu ibareleriydi.

The Times gazetesi, Brüksel’de erteleme için pazarlıklar yürüten May’in Londra’da ise kendi partisi içinden bir isyanla karşı karşıya olduğunu yazdı. Gazetenin başyazısında bu aşamadan sonra olacakların AB’den anlaşmasız ayrılmaya karşı çıkan bakanların tavrına bağlı olduğu yorumu yer aldı.

Daily Telegraph manşetinde yer verdiği özel haberinde, Muhafazakar Parti’nin Avam Kamarası’ndaki parlamento grubunun Başkanı Sir Graham Brady’nin May’i makamında ziyaret ettiğini yazdı. Bu ziyarette ise görevden ayrılması gerektiğini düşünen partililerin sayısının arttığını dile getirdiğini belirtti.

Gazete, May hükümetinin bir haftalık düşünme süresi istediğini öne sürerken, son iki hafta içinde May’in yüzüne karşı yetkinliğinin sorgulandığı bazı olaylar yaşandığına dikkat çekti. May, Aralık ayında yapılan güven oylamasını kazanırken, 12 ay boyunca yeni bir oylamanın yapılmayacağı biliniyor.

Financial Times yazarı Philip Stephens ise May’in hazırladığı taslak anlaşmayı parlamentodan geçirmek için milletvekillerine şantaj yapmaya çalıştığını yazdı. Stephens, May’in İngiltere’nin refah ve güveniyle “Rus ruleti oynadığı” yorumuyla da dikkat çekti.

Yazar, “En iyi strateji, 50. Madde’yi geri çekmekle başlamak olur. Bu, Brexit’in sona erdiği anlamına gelmiyor. Aksine İngiltere, hem parlametoda hem de AB’nin 27 üyesi tarafından kabul edilecek bir anlaşma üzerinde daha geniş bir uzlaşma alanına sahip olur,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu