Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Yeni Konut Satışları Aralık’ta Önceki Ayın İki Katına Çıktı

Avustralya'nın yeni konut satışları Aralık ayında Konut Sanayicileri Derneği anketinin 20 yıllık tarihindeki en güçlü ikinci sonucu verdi. Detaylar aşağıda;
Avustralya Yeni Konut Satışları Aralık’ta Önceki Ayın İki Katına Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya yeni konut satışları Konut Sanayi Derneği’nden (Housing Industry Association) alınan verilere göre bir ay önceki yüzde 15,2’lik artıştan sonra Aralık 2020’de aylık bazda yüzde 26,2 arttı. Bu, anketin 20 yılındaki ikinci en güçlü büyüme hızıyken yükseliş HomeBuilder programına atfedildi.

Programda hanehalklarının 25.000 dolarlık hibeye erişmek için 31 Aralık’taki son tarihten önce yeni bir ev inşa etmek için sözleşmeleri sonuçlandırdığı bilgisi eklendi. Ayrıca düşük faiz oranları, ev fiyatlarındaki artış ve apartman tarzı yaşamdan uzak tüketici tercihlerinde bir değişikliğin kombinasyonu müstakil konut talebinin arttığını gördü.

Satışlardaki aylık artış eyaletler genelinde geniş tabanlı olup, satışların Kasım ayına göre üç katına çıktığı Güney Avustralya’da rekor bir artışla desteklendi.
Avustralya Yeni Konut Satışları
KAYNAK: Trading Economics

2020’nin tamamı için yeni ev satışları yüzde 32,5 arttı. Scott Morrison da Avustralya’nın ekonomik toparlanmasının geçen yıl durgunluktan çıktıktan sonra 2021’de yeni bir seviyeye taşınacağını tahmin etti.

Morrison’un açıklamaları Avustralyalılar federal hükümetin HomeBuilder hibesinden tam olarak faydalanmak için acele ederken Aralık ayında yeni ev satışlarının tavan yaptığını gösteren rakamların üzerine geldi. Morrison Salı günü dört günlük bölge Queensland turunun başında gazetecilere verdiği demeçte, “önümüzde daha da iyi zamanlar var” dedi.

İşletmelerin, şimdiye kadar sahip olduklarından daha çok yeniden açılma yaşayacaklarını ve 2020’de başlayan geri dönüşün 2021’de yepyeni bir seviyeye taşındığını göreceklerini bildirdi.
Avustralya Perakende Satış
Kaynak: ABS

Sonuçta Aralık ayında yeni konut satışları, Konut Sanayicileri Derneği anketinin 20 yıllık tarihindeki en güçlü ikinci sonucu vermiş ve rakam yalnızca Mart 2001’deki faaliyetle aşılmıştı.

SED ekonomisti Angela Lillicrap, satışlardaki artışı Homebuilder programına atfetti ki program 15 bin dolarlık indirimle olsa da Mart’a kadar uzatılmıştı. Lillicrap rapora ilişkin, “bu, salgının doğası ve daha geniş ekonomi üzerindeki etkisi göz önüne alındığında istisnai bir sonuçtur, yeni ev satışlarının gücü, ev yapmanın 2021 boyunca sahadaki işleri destekleyeceğinin olumlu bir işaretidir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu