Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Tüketici Fiyatları 2020 Aralık Çeyreğinde %0,9 Arttı

Avustralya'da açıklanan son verilere göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Aralık 2020 çeyreğinde %0,9 artış gösterdi.
Avustralya Tüketici Fiyatları 2020 Aralık Çeyreğinde %0,9 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya koronavirüsün bıraktığı izleri silmeye devam ederken, Aralık 2020 işsizliği %6,6 oranına gerilemişti. 30 bin kişinin daha iş bulmasıyla düzelmeye başlayan veriye karşılık, 2021’in ilk tüketici güveni verisi gerilemeye işaret etmişti.

Bugün Avustralya İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre; tüketici fiyat endeksi Aralık 2020 çeyreğinde %0,9 artış gösterdi.
Avustralya Aralık 2020 Çeyreği TÜFE
Kaynak: abs.gov.au

Aralık çeyreğindeki en önemli fiyat artışları, tütün tüketim vergisindeki %12,5’lik artıştan kaynaklandı. Tütün fiyatları %10,9 artarken, ücretsiz çocuk bakımının kaldırılmasının ardından çocuk bakımı fiyatları %37,7 arttı. Sonuçta cepten yapılan harcamalar, Covid öncesi seviyelere dönmeye başladı.

ABS’nin Fiyat İstatistikleri Başkanı Michelle Marquardt, “Aralık çeyreği TÜFE’si esas olarak tütün tüketimindeki artıştan ve çocuk bakımı ücreti sübvansiyonları ve ev inşaatı hibeleri dahil olmak üzere bir dizi hükümet planının başlatılması, devam ettirilmesi ve sonuçlandırılmasından etkilenmiştir,” ifadelerini kullandı.

Aralık çeyreğindeki diğer fiyat artışları, Noel dönemine kadar eyalet ve bölge sınırlarının yeniden açılmasıyla birlikte yurt içi tatil seyahatlerinde %6,3 ve özel sağlık primlerinin dondurulmasından sonra tıbbi ve hastane hizmetlerinde %2,5 artıştan kaynaklandı.

Yeni konut satışları Aralık’ta Kasım ayının iki katına çıkarak 20 yılın en güçlü ikinci sonucunu vermesiyle yeni konut fiyatları %0,7 yükseliş gösterdi.
Avustralya Ürün Grupları TÜFE'si - Aralık 2020
Kaynak: abs.gov.au

Marquardt, “Yeni konut talebindeki artış, Kasım’da konutlar için daha yüksek bina onayları ve konut kredisi taahhütleri için rekor bir değere yansıdı. Aralık çeyreğinde yeni konutların satın alma fiyatındaki %0,7’lik artış daha yüksek olacaktı. Ancak Federal hükümetin 25.000 dolarlık HomeBuilder hibesi ve Batı Avustralya ile Tazmanya eyalet hükümetleri tarafından benzer 20.000 dolar hibeler ile kısmen dengelendi,” dedi.

Batı Avustralya Ev Elektrik Kredisi hanelere bir kereye mahsus 600 dolar kredi verdikten sonra en önemli fiyat düşüşü elektrikte %7,5 ile gerçekleşti. Bu durum, Perth’te elektrik fiyatlarında %66,7’lik düşüşe neden oldu.

Marquardt, Eylül çeyreğindeki %0,7’lik artışla yıllık enflasyonun %0,9’a yükseldiğini de ifade etti. Haziran çeyreğinde %0,3’lük bir düşüşün görülmesinden bu yana, yıllık enflasyondaki artışın büyük ölçüde ücretsiz çocuk bakımı ve daha yüksek petrol hizmetlerinin gevşemesini yansıttığını belirtti. Bu etkilerin, temeldeki enflasyon önlemlerinden büyük ölçüde çıkarıldığını ve kırpılmış ortalama ölçümün %1,2 gibi rekor bir düşük seviyede kaldığına dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu