Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Temmuz PMI, Ekonominin 3. Çeyrekte Büyümeye Dönebileceği Umudunu Artırdı

Avustralya ekonomisinde COVID-19 kilitlenmelerinden toparlanma Temmuz’da hızlanırken PMI verileri, ekonominin üçüncü çeyrekte büyümeye geri dönebileceği umudunu artırdı.
Avustralya Temmuz PMI, Ekonominin 3. Çeyrekte Büyümeye Dönebileceği Umudunu Artırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ocak-Mart döneminde 2011’in ilk çeyreğinden bu yana ilk daralmasını kaydeden Avustralya ekonomisi, dün hükümetin de uyardığı gibi 30 yılın ilk resesyonuna ilerliyor. Yetkililer ikinci çeyrekte ekonominin yüzde 7 daralacağını tahmin ederken üçüncü çeyrekte hızlı bir toparlanma bekliyor.

Bugün açıklanan PMI verileri de Temmuz’da, yani üçüncü çeyreğin başında toparlanmanın hız kazandığını gösterdi. Flash Avustralya PMI üç yılın en yüksek seviyesine ulaşırken talep artış kaydetti.

Yine de kapasite baskısını yükseltmek için yetersiz kaldı. Firmalar Covid-19 kısıtlamalarını hafiflettikçe iş anlayışının olumlu olmaya devam ettiği, maliyet enflasyonunun hafiflediği ve çıktı
ücretlerinin düştüğü aktarıldı.

IHS Markit verilerine göre Avustralya ekonomisinin Covid-19 kilitlemelerinden toparlanmasının Temmuz’da hız kazandığı belirtildi.

İş etkinliği belirgin bir şekilde artarken bu durum ekonominin üçüncü çeyrekte büyümeye geri dönebileceği yönündeki beklentileri artırdı.

Anket verileri aynı zamanda talebin keskin bir şekilde arttığını, önde gelen firmaların özellikle Covid kısıtlamaları azalmaya devam ederse üretimin önümüzdeki 12 ay boyunca daha da artmasını beklemediğini gösterdi. Bununla birlikte, önümüzdeki aylarda daha fazla iyileşmenin garanti edilemeyeceği vurgulandı.

Anket, zayıf bir küresel ticaret ortamında Avustralya mal ve hizmetlerine yönelik dış talebin nasıl kötüleşmeye devam ettiğini de gösterdi.
Avustralya PMI Kompozit aPMI
Kaynak: IHS Markit

Mevcut iş yükleri satışlardaki artışa rağmen yönetilebilir olmaya devam ederken firmalar yeni kapasiteye yatırım yapma konusunda sessiz kaldı. Bu arada fiyatlar zayıf enflasyonist baskılara işaret etti. Çıktı ücretleri rekabet gücünü koruma çabaları nedeniyle ortalama olarak düşerken girdi fiyatlarının daha yavaş oranda arttığı aktarıldı.

IHS Markit tarafından derlenen ve hem imalat hem de hizmet sektörlerini kapsayan Commonwealth Bank Avustralya Flash PMI, Haziran ayındaki 52,6’dan Temmuz’da 57,9’a yükseldi.

Rakam, üç yıldan uzun bir süredir özel sektör üretimindeki en hızlı artışı temsil etti.
Avustralya Hizmet İmalat Genişleme
Kaynak: IHS Markit, CBA

Hizmetler, üçüncü çeyrek başında toparlanmaya öncülük etmeyi sürdürürken hizmet faaliyetlerindeki büyüme Temmuz ayında rekor bir hıza ulaştı. Çünkü COVID-19 kısıtlamalarının gevşemesinin ardından ekonominin bazı bölümlerinin kademeli olarak yeniden açılması, daha fazla işletmenin tekrar işe dönmesine neden oldu.

İmalat çıktısı da 10 aylık bir düşüş sürecini sonlandırarak Temmuz ayında büyümeye geri döndü. Şirketler, kısıtlamaların kaldırılmasının ve inşaat faaliyetinin yeniden başlamasının fabrika üretimindeki artışın arkasındaki faktörler olduğunu bildirdi.

CBA Flash PMI verilerini yorumlayan Gareth Aird şu ifadeleri kullandı:

“Temmuz ayında büyüme momentumundaki iyileşme memnuniyetle karşılandı ancak COVID-19 ile ilgili endişeler ve yeni vaka sayısındaki artışa yönelik potansiyel politika tepkileri faaliyet üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Yakın zamanda işgücü talebinin diğer bazı önlemlerinin sıkılaştığı göz önüne alındığında, istihdamdaki düşüş biraz şaşırtıcı görünüyor.

Ancak cesaret verici bir şekilde yeni siparişlerde büyümenin hızlanması emek talebinin artması gerektiğini öne sürüyor. Herhangi bir enflasyonist eğilim eksikliği bir kez daha belirgindi. Bu, uzun bir süre düşük enflasyonlu bir ortamda olacağımız görüşümüzü destekliyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu