Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Perakende Satışları Ekim’de Değişiklik Göstermedi

Avustralya’nın perakende satışları, Ekim ayında durgunlaştı. İşte detaylar;
Avustralya Perakende Satışları Ekim’de Değişiklik Göstermedi
Yorum

Avustralyalı perakendeciler, ürkek tüketicilerin düşük faiz oranlarından ve vergi iadelerinden gelebilecek herhangi bir yardımı istiflemeyi seçtiği için Ekim’de zor bir ay geçirdi. Bu da büyük olasılıkla ekonomi için başka bir hayal kırıklığı çeyreğine işaret etti.

Nitekim Çarşamba günü yayınlanan verilere göre gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) üçüncü çeyrekte yüzde 0.4 artarak beklentileri kaçırdı. Büyüme verilerinin üzerine gelen bugünkü veriler ayrıca ülkenin ticaret fazlasının kaynak ihracatları yatışırken Ekim ayında üçte bir oranında azaldığını gösterdi.

Analistler yüzde 0.3 artış beklerken perakende satışlar Ekim ayında 27.6 milyar Avustralya doları ile sabit kaldı.

Avustralya Perakende Satışları Ekim'de Sabit Kaldı Giyim, ev eşyaları ve mağazaların tümü ay içinde düşüş kaydetti. Tüketiciler durgun ücretlerle ve yüksek borçla mücadele ederken sektör 1991’deki durgunluktan bu yana halihazırda 12 ayın en kötü gerginliğini yaşadı.

Sonuçlar üzerine Avustralya Merkez Bankası Ekim ayı başında faiz oranlarını yüzde 0.75’lik rekor düşük seviyelere çekti ki bu Haziran’dan o zamana üçüncü indirim oldu. Hükümetin vergi iadesinde sağladığı milyarlar ise harcama yerine tasarruf yapmak için kullanıldı.

Bu durum Mayıs ayında ekonominin onun rehberliği altında her zaman daha güçlü olacağı taahhüdüyle seçimleri yeniden kazanan Scott Morrison için giderek artan bir sorun olarak gündeme geliyor.

Avustralya Perakende Satışları Ekim'de Durgun Kaldı Westpac ekonomisti Matthew Hassan, üçüncü çeyrekteki harcama grevinin, vergi iadeleri veya oran indirimlerinden kaynaklanan bir artış olduğuna dair kanıtın olmamasıyla birlikte dördüncü çeyreğe uzanıyor gibi göründüğünü dile getirdi.

Hanehalkı tüketimindeki zayıflık, gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) üçüncü çeyrekte yalnızca ılımlı bir şekilde yüzde 0.4 artmasının ardındaki nedendi ve bu çeyrek daha iyi görünmüyordu. Perakendecilerin Kasım’daki Black Friday ve Cyber Monday satışlarında iyi gittiğini gösteren hikayeler olsa da tarih bunların Noel’dan sadece çok daha az iyi harcama yapabileceğini gösteriyordu.

ANZ’de bir ekonomist olan Adelaide Timbrell, Noel’de gelmesi beklenen satış dalgalanmasının azalmakta olduğunu söyledi. “Online perakendenin büyümesi ve özellikle de Noel sezonuna gelen yoğun indirimler, zayıflama etkisinin arkasında olabilir ki bu son 10-12 yılda belirli bir düşüş eğilimi gördü.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu