Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya’nın Perakende Satışları Eylül’de %1,5 Geriledi

Avustralya’nın perakende satışları Eylül ayında önceki aya göre yüzde 4 düşerken ayın sonlarındaki bordrolu işçi sayısı da gerileme kaydetti.
Avustralya’nın Perakende Satışları Eylül’de %1,5 Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde resesyona giren Avustralya, perakende ticaret ve iş rakamlarını açıkladı. Ülkenin istatistik bürosu Australian Bureau of Statistics (ABS) tarafından yapılan açıklamada Avustralya’da perakende satışların Eylül 2020’de önceki ayın yüzde 4’lük düşüşünün ardından bir önceki aya göre yüzde 1,5 düştüğü bildirildi.

Ön okumaya göre Yeni Güney Galler’in (New South Wales) en kalabalık eyaletinin düşüşlere önderlik ettiği perakende satışlarda art arda ikinci düşüş ayı oldu. Ayrıca Queensland, Batı Avustralya ve Güney Avustralya’da kaydedilen en büyük düşüşlerle aylık bazda düşüşler görüldü.

Victoria, Melbourne’da 4. aşama kısıtlamalarının ve bölgesel Victoria’daki 3. aşama kısıtlamalarının olduğu Ağustos ayındaki yüzde 12,6 düşüşün ardından Eylül ayında küçük bir düşüş kaydetti.
Avustralya'nın Perakende Satışları Eylül'de %1,5 Geriledi
Kaynak: ABS

Gıda perakendeciliği, ev eşyası perakendeciliği ve diğer perakendecilikte düşüşler oldu. Mevsimsellikten arındırılmış tahmin perakende satışların Ağustos 2020’den Eylül 2020’ye %1,5 (eksi 448,6 milyon $) düştüğünü gösterdi.

Yine mevsimsellikten arındırılmış koşullarda Avustralya cirosu Eylül 2019’a kıyasla Eylül 2020’de %5,2 arttı. Eylül 2020’de Avustralya perakende cirosu için bir ön tahmin sunan verilere yönelik nihai aylık tahminin 4 Kasım 2020’de yayımlanacağı bilgisi verildi.

ABS, Avustralya’da 3 Ekim’le biten haftada istihdam ve ücrete ilişkin verileri de açıkladı.
Avustralya Bordrolu İş 3 Ekim
Kaynak: ABS

Yeni veriler, JobKeeper azaldığında işlerde keskin bir düşüş olduğunu gösterdi. 14 Mart’ta biten hafta ile 3 Ekim 2020’de biten hafta arasında bordrolu işlerin sayısı yüzde 4,1 azalırken toplam ücretler yüzde 3,3 azaldı.

19 Eylül‘de biten hafta ile 3 Ekim 2020’de biten hafta arasında ise bordrolu işler önceki iki haftada yüzde 0,5’lik artışa kıyasla yüzde 0,9 oranında azaldı. Ödenen toplam ücret, bir önceki iki haftada %1,3’lük bir artışa kıyasla %2,2 azaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu