Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Mevcut Sağlık ve Ekonomi Krizine Güçlü Girdi

Avustralya Saymanı Josh Frydenberg ile Maliye Bakanı Mathias Cormann, ülke ekonomisine dair dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar aşağıda;
Avustralya Mevcut Sağlık ve Ekonomi Krizine Güçlü Girdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün yaptığı açıklamada, Avustralya ekonomisinin Covid nedeniyle küçüleceğini ve daha yaşlı nüfusla kalacağını söyleyen Sayman Josh Frydenberg, 6 Ekim 2020-2021 Federal Bütçesi öncesinde hükümetin 2019-2020 mali yılı için nihai bütçe sonucunu sundu.

“Avustralya’nın bu küresel salgına, bu sağlık ve ekonomi krizine ekonomik açıdan güçlü bir konumdan yaklaştığını vurgulamak önemlidir” diyen Frydenberg, Mart ayında ülke çapında bir kilitleme başlamadan önce, işsizliğin Şubat ayında yüzde 5,1’e düştüğünü ve 2019-2020 mali yılında GSYİH’nin yüzde 2,25 artacağının tahmin edildiğini söyledi.

Krize girerken olan bu güce rağmen, ekonominin ağır darbe aldığını ve GSYİH’nin Haziran çeyreğinde yüzde 7 düştüğünü hatırlattı.

Eylül başında yapılan açıklamada Avustralya ekonomisi için beklenenin gerçekleştiği; hem Mart hem de Haziran çeyreğindeki düşüşün ülkeyi 1990’ların başından bu yana ilk resesyonuna sürüklediği belirtilmişti.

Bu, Fransa’da yüzde 14, Yeni Zelanda’da yüzde 12 ve Birleşik Krallık’ta yüzde 20’nin üzerinde bir düşüşle kıyaslanmıştı. Endişe verici başka bir rakamda, hükümetin temel nakit dengesi, 5 milyar dolarlık mütevazı fazla tahminiyle karşılaştırıldığında 85,3 milyar dolarlık bir açıktı.

“Bu, açık açısından tahmin edilenden yarım milyar dolarlık bir iyileşme, ancak geçen yılın sonunda tahmin edilenden 93 milyar dolarlık bir düşüş” diyen Frydenberg şöyle devam etti:

“Toplam nakit gelirleri 33.1 milyar dolar daha düşük ve vergi gelirleri de ekonomik faaliyet yavaşladıkça Yıl Ortası Ekonomik ve Mali Görünüm’de tahmin edilenden 32 milyar dolar daha düşüktü.”

Cormann, bütçe sonuçlarının “zorlayıcı rakamlar” olduğunu kabul etse de neden bu durumda olunduğunu bildiklerini söyleyerek Covid’e atıfta bulundu.
Avustralya Ekonomi
Kaynak: Trading Economics

“Koronavirüs salgınının ekonomik ve mali etkileri nedeniyle buradayız. Sağlık sistemimize, ekonomiye, işletmelere, çalışan Avustralyalılara ve bu salgın sonucunda kendi hataları olmaksızın işini kaybeden Avustralyalılara zorunlu olarak sağlamamız gereken mali desteğin maliyeti nedeniyle buradayız.”

Federal Bütçe’nin 6 Ekim’de hükümetin ekonomi ve istihdam iyileştirme planının bir sonraki bölümünü açıklayacağı tarih olarak açıklanacağını müjdeledi.

“Bir ülke olarak karşı karşıya olduğumuz tüm zorluklara ve bugün resmi olarak bu nihai bütçe sonucuyla ilgili olarak rapor ettiğimiz zorlu rakamlara rağmen Avustralya diğer ülkelerden daha iyi, daha güçlü ve daha dayanıklı bir konumda olmaya devam ediyor” diyen Cormann, hükümetin ekonomi stratejisinin önce ekonomi ve işlerin toparlanması sonra bütçenin onarılması olmadığını vurguladı. Ekonomi ve istihdamdaki iyileşmenin kendi başına bütçeyi onarmaya yardımcı olacağını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu