Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Merkez Bankası’na Göre Resesyon Sona Erdi

Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkan Yardımcısı Guy Debelle, üçüncü çeyreğin ekonomi için pozitif bir GSYİH büyümesi kaydetmiş gibi göründüğünü söyledi.
Avustralya Merkez Bankası’na Göre Resesyon Sona Erdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde kaydettiği gerilemeyle resesyona giren Avustralya, ülkenin merkez bankasına göre gerilemeden kurtuldu.

AFR’nin haberine göre Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Guy Debelle bugün yaptığı bir açıklamada, Eylül çeyreğinin ekonominin büyüdüğünü göstereceğini ve Victoria’nın ekonomi üzerindeki etkisinin ilk düşünülenden daha az olacağını tahmin ederek ülkenin teknik resesyondan çıktığını söyledi.

“Şu anda, ülke için Eylül çeyreği muhtemelen hafif negatif olmaktan ziyade pozitif büyüme kaydetmiş gibi görünüyor” diyen Debelle, ülkenin diğer yerlerindeki büyümenin Victoria kaynaklı engelden daha fazla olduğunu belirtti.

RBA’nın önümüzdeki Cuma günü açıklayacağı resmi tahminler öncesinde gelen haberler, Avustralya ekonomisine dair iyimserliği artırdı. Öte yandan dört büyük bankanın tamamı teknik durgunluğun sona ermesini beklerken baş ekonomistleri 930.000’den fazla insanın hala işsiz olduğu toparlanmanın abartıldığı konusunda temkinli konuşuyorlar.

Sonuçta Mart çeyreğinde yüzde 0,3 daralma ve Haziran çeyreğinde yüzde 7 rekor daralma kaydettikten sonra ekonomi, 29 yılda ilk resesyonunu yaşamıştı.
Avustralya GSYİH 2Ç20
Kaynak: Trading Economics

Haliyle Avustralya Merkez Bankası’nın olumlu bir Eylül çeyreği beklentisi, ekonominin iki çeyrek ekonomik daralma olarak değerlendirilen teknik resesyondan çıktığına işaret etti.

Debelle, tahmin etmedeki zorlukların şimdiye kadar karşılaştığı en kötüsü olduğunu vurgulayarak; “şu anda sayılarla ilgili belirsizlik aralığı, kariyerimde olduğu kadar büyük” dedi. “Bırakın nereye gittiğimizi, nereye gittiğimizi anlamaya çalışırken bile çok fazla sorun yaşıyoruz” ifadelerini ekledi.

Senatör Andrew Bragg, yaşanan ekonomik toparlanmaya rağmen Avustralya Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta önemli bir parasal genişleme programı uygulayıp uygulamayacağı konusunda baskı yaptığında ise böyle bir soruya yanıt vermek için zor bir zaman olduğunu söyledi.

“Önümüzdeki Salı günü piyasa duyarlılığı oldukça yüksek bir politika kararımız olacak, dolayısıyla bunun devam edip etmeyeceği konusunda çok fazla yorum yapmak istemiyorum.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu