Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İşsizlik Konusunda Endişeli olan Avustralya MB, Bankalar için İyimser

Avustralya Merkez Bankası, Aralık toplantısında oranını %0,1 ile rekor düşük bir seviyede değiştirmeden bırakırken işleri, geliri ve işletmeleri destekleme taahhüdünü yeniledi.
İşsizlik Konusunda Endişeli olan Avustralya MB, Bankalar için İyimser
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya Merkez Bankası, Kasım ayında %0,25 oranından indirdikten sonra Aralık toplantısında nakit oranını %0,1 ile rekor düşük seviyede değiştirmeden bıraktı. Karar beklentilerle uyumlu gelirken kurul, gerçek enflasyon sürdürülebilir bir şekilde %2 ila %3 hedefi içinde olana kadar nakit oranını artırmayacağını belirtti.

Bununla birlikte RBA, koronavirüs kısıtlamalarındaki gevşeme ve tüketici harcamalarındaki iyileşme sayesinde Avustralya’nın işgücü piyasasının beklenenden daha hızlı toparlandığını ancak işsizliğin istenen seviyelere düşmesinin yine de yıllar alacağını söyledi.

Avustralya Merkez Bankası’nın Aralık ayı politika toplantısının tutanakları, kurulun ileride uzun bir işsizlik döneminden korktuğunu ve bunu düzeltmenin ulusal bir öncelik olacağını gösterdi.
Avustralya Merkez Bankası
Kaynak: Trading Economics

Sonuç olarak, kurul önemli bir süre için kayda değer parasal ve mali desteğe ihtiyaç duyulacağını ve gerekirse daha fazla teşvik eklemeye hazır olduğunu aktardı. En az üç yıl süreyle oranları yüzde 0,1’de tutma ve enflasyon sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2-3 hedef aralığına gelene kadar sıkılaştırmama taahhüdünü yineledi.

Negatif faiz oranlarına geçişi reddeden RBA, daha fazla gevşemenin, şu anda 100 milyar Avustralya dolar hedefi olan tahvil satın alma programının genişletilmesinden geleceğini söyledi. Tutanaklarda, “üyeler, tahvil satın alma programının büyüklüğünü gözden geçirme konusunda anlaştılar” ifadelerine yer verildi.

RBA, üçüncü çeyrekte en düşük büyümesini kaydeden ücret fiyat endeksine dikkat çekti.
Avustralya Ücret Fiyat Endeksi
Kaynak: Trading Economics

Ayrıca kurul, Pekin’in şarap ve kömür de dahil olmak üzere diğer ithalatlara yasak ve gümrük vergileri koymasına rağmen Çin’in Avustralya demir cevheri talebinin güçlü kaldığını kaydetti.

Avustralya bankalarının, etkileri muhtemelen küresel mali krizden daha kötü olsa da Covid salgınının neden olduğu ekonomik şoklarla başa çıkmak için iyi konumda olduğunu da belirtti. İşsizlik ve ücret artışı sorunlu olmaya devam etse de görünümünü iyimser tutan RBA, yeni toplu sözleşmelerdeki düşük ücret artış oranlarının ücretler üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı oluşturması olasılığından endişe duyduğunu da bildirdi.

RBA’nın finansal istikrar başkanı olan Jonathan Kearns, bugün yaptığı bir açıklamada bankaların yaklaşan ekonomik zorluklarla nasıl başa çıkacağına dair iyimser bir tablo çizerek şu ifadeleri kullandı: “Covid-19 salgınının bankalar için bir sınav olacağına şüphe yok. Avustralya’da ekonomik şok küresel finansal krizde olduğundan çok daha büyük. Ancak Avustralya bankaları, küresel finansal kriz öncesinde olduklarından daha hazırlıklı.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu