Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Merkez Bankası Mevcut Faizini %0,25’te Sabit Tuttu

Diğer dünya ülkelerine kıyasla salgından daha az yaralanan Avustralya'da merkez bankası politika toplantısını gerçekleştirdi.
Avustralya Merkez Bankası Mevcut Faizini %0,25’te Sabit Tuttu
Son Güncelleme: 
Yorum

Her geçen gün artan rakamlarla karşımıza gelen koronavirüs tablosunda son durum toplam 3 milyon 646 bin civarında vaka ve 252 binin üzerinde toplam ölüm. Dünyanın ortak sorunu haline gelen bu virüsle başa çıkmak tam anlamıyla mümkün olmasa da bazı ülkeler normalleşme adımlarına başladı.

Vaka ve verdiği can kayopları sayısı bakımından ABD en ser darbeyi alsa da ona kıyasla süreci daha az zararlı geçiren ülkeler de vardı. Bu ülkelerden biri olan Avustralya, şimdiye kadar 6847 vaka kaydederken, ülkedeki can kaybı ise 96 oldu. 5886 kişi ise iyileşerek hayata tutundu.

Ülkedeki aktif koronavirüs vakaları ise Nisan başında en yüksek seviyelere tırmanırken, şimdilerde ciddi düşüş kaydetti;

Avustralya Korona Aktif Vakalar
Kaynak: Worldometer

Avustralya’nın nispeten daha az kötümser bu tablosu, yine de ülkeyi ciddi bir ekonomik sarsılmadan kurtarmaya yetmemişti.

Öyle ki Nisan ortasındaki tahminler, ülkedeki işsizliğin son 30 yılın en yükseğine çıkabileceğini söyledi. S&P Global Ratings ise ülkenin notunu istikrarlıdan olumsuza düşürmüştü. Tüm bunlar koronavirüsün ekonomideki yansımalarıydı.

Ekonomideki salgın baskıları hemen her ülkenin merkez bankasına aynı yolu izletirken Avustralya Merkez Bankası’nda da durum değişmedi.

Avustralya MB Aynı Yolu İzlediDünya ekonomilerinin virüsle birlikte sarsılması, hükümetleri ve merkez bankalarını harekete geçirmişti. Politika faiz toplantısı dönemine kısa süre önce giren ülkeler genellikle faiz oranlarında değişiklik yapmamayı seçmişti.

Faiz değiştirmeyen bankalar kervanına katılan Avustralya Merkez Bankası, gösterge faizini sabit tutarak %0,25’te bıraktı. Bankanın dünkü toplantısından çıkan bu karar, salgın nedeniyle kilitlenen ülke ekonomisinin kendisini daha büyük bir savaşa hazırlamasından destek buldu.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe, kararın ardından şöyle konuştu;

Phlip Lowe Basın AçıklamasıLowe’ın basın açıklamasındaki konuşmanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Banka, kararla birlikte Avustralya doları türünden menkul kıymetler de dahil olmak üzere uygun teminat yelpazesini genişletmiş oldu. Diğer taraftan ülkede işgücü de uygulanan karantina kuralları kapsamında sarsılma yaşadı.

Avustralyalı vatandaşlara destek için el ele veren hükümet ve merkez bankası Avustralya’daki GSYİH’in %16,4’ünü maddi yardımlara ayırmıştı. Ülkede vakalar diğer yerlere göre daha az olsa da tehlike tamamen geçene kadar ekonomik faaliyetlerin bir süre kapalı kalması gerektiğine karar verilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu