Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Hazine Bakanlığı: 2. Çeyrekte %7’lik Rekor Düşüş Bekleniyor

Avustralya Hazine Bakanlığı Sekreteri Steven Kennedy, Avustralya ekonomisinin Haziran çeyreğinde kayıtlardaki en keskin çeyreklik düşüşü kaydetmesinin beklendiğini söyledi.
Avustralya Hazine Bakanlığı: 2. Çeyrekte %7’lik Rekor Düşüş Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya Hazine Bakanlığı Sekreteri Steven Kennedy, bugünkü açıklamasında ekonominin ikinci çeyrekte yüzde 7 düşmesinin beklendiğini söyledi. Tahminin gerçekleşmesi durumunda, ilk çeyrekte yüzde 0,3 daralan ekonominin ikinci çeyrekteki düşüşle birlikte sert bir resesyona gireceği vurgulandı.

Ayrıca Steven Kennedy’nin açıklamaları, Avustralya hükümetinin uyarılarının üzerine geldi. Hükümet geçtiğimiz hafta ekonominin 2ç20’de rekor düşüş kaydedeceğini ve bütçe açığının II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük seviyeye ulaşacağı konusunda uyarmıştı.

Kennedy, Avustralya’nın Nisan’da kurmaya karar verdiği Covid-19’a yönelik komiteye yaptığı konuşmasındaki açıklamalarıyla gündeme geldi.
Avustralya Koronavirüs
Kaynak: Worldometers

Avustralya hükümeti tarafından yayımlanan konuşmada Kennedy, üç ay önce bu komitenin önüne çıktığında; “Bu hız, büyüklük ve şekilde bir ekonomik şoku hiç görmedik” dediğini hatırlattı. Ayrıca o zaman, şokun tahmin edilmesinin zor olduğunu çünkü bunun, virüsün bulaşmasını baskılama çabaları karşısında nasıl şekilleneceğine bağlı olduğunu söylediğini belirtti.

“Zamanla, virüsün ilerlemesi hakkındaki belirsizlik azalacak ve daha fazla ekonomik faaliyet geri dönecektir” dediğini aktaran Kennedy, bu söylediklerinin hala geçerli olduğunu ve pandeminin ekonomik
sonuçlarına verilen yanıtlar konusunda hükümete tavsiyelerini desteklediğini dile getirdi.

Şokun sona ermekten çok uzak olduğunu belirten Hazine Bakanlığı Sekreteri; “bu Victoria’da yaşayan Avustralyalılar için açıktır” dedi.
Avustralya Victoria Ekonomi
Kaynak: Deloitte

COVID-19’un yönetimi hakkında daha fazla şey öğrenseler de virüsün ilerlemesi ve ekonomiye tam etkisi konusunda kayda değer bir belirsizlik olduğunun üzerini çizdi.

“Salgının sağlık perspektifinden yönetimi, ekonomik iyileşmeyi ve ekonomik politika tepkilerinin etkinliğini desteklemeye devam edecektir. Bunu verilerimizde görebiliriz; seyahat ve kamu faaliyetlerindeki düşüşler, hükümetin kısıtlamaları artırma kararlarından önce geliyor. Güven, ekonomik toparlanmanın temel bileşenlerinden biridir.” dedi.

Görünüm konusunda karamsar bir tablo çizen Kennedy, Avustralya ekonomisinin Haziran çeyreğinde yüzde 7 düşmesinin (kayıtlardaki en keskin çeyreklik düşüş) beklendiğini belirtti.

Düşüşlerin madencilik dışı sektörde yoğunlaşmasıyla ticari yatırımın bu çeyrekte yüzde 19 daralmasının beklediğini ekledi. Hanehalkı tüketiminin ikinci çeyrekte yüzde 12 azalması beklenirken konaklama, yemek hizmetleri ve ulaşım gibi hizmetlerin tüketiminin özellikle çok zor olduğu bildirildi.

Belirli sektörlere yapılan düşük harcama ve kısıtlamaların bir sonucu olarak, Haziran ayında ciddi iş kayıpları meydana gelirken çeyrek boyunca istihdam işgücü piyasasına katılımdaki rekor düşüşün yanı sıra yüzde 5,5 azaldı.

Mart-Nisan ayları arasında en büyük düşüş, konaklama, yemek hizmetleri, nakliye, posta, depolama, perakende satış, sanat ve eğlence hizmetleri endüstrilerinde meydana geldi.

Avustralya’da etkin işsizlik oranı Nisan’da yüzde 15’e yakınken, Mayıs’ta oran yüzde 14’e, Haziran’da ise yüzde 11’e düştü. Sonuç olarak Kennedy, ikinci çeyrekte rekor düşüş olacağını ve toparlanmanın genel anlamda virüs gelişmelerine bağlı olduğunun üzerini çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu