Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Ekonomisi Güçlenirken Para Birimine Karşı Endişeler Artıyor

Avustralya'nın ilk çeyrek GSYİH verilerine göre ekonomideki güçlü büyüme devam ediyor. Buna karşın Avustralya dolarına karşı endişeler artıyor. İşte nedeni…
Avustralya Ekonomisi Güçlenirken Para Birimine Karşı Endişeler Artıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya ekonomisi, stabil yapısı ile son 26 yıldır bir durgunluk dönemi yaşamadan güçlenmeye devam ediyor. Ama aynı güçlenme, Avustralya dolarında görülmüyor ve hatta para biriminin performansı düşüyor diyebiliriz. Ülkenin Çarşamba günü açıklanan resmi Gayri Safi Yurt İçi Hasıla değeri, ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 3,1 oranında büyümeye işaret etti.

Avustralya ekonomisinin büyümeye devam etmesi, para biriminin seyrini pek etkilememişe benzemiyor.

Avustralya Ekonomisi Büyümeye Devam Ediyor

Hatta GSYİH verilerinin açıklanmasıyla birlikte dolar karşısında değer kaybettiği gerçeği ise ekonomiden bağımsız bir yapı imajını veriyor. 2018 Ocak ayının sonunda görülen tarihi yüksek seviyeden yüzde 1,76 oranında gerilemiş olsa bile dolar karşısında hala yüzde 5,46 oranında ekside seyrediyor.

Avustralya doları performansının temel olarak faiz oranlarına ve emtia fiyatlarına dayandığı biliniyor.

Avustralya Dolarının Performansı Emtia Fiyatlarına Bağlı

Ulusal Avustralya Bankası’nın küresel araştırma başkanı Peter Jolly’nin verdiği bilgilere göre; Avustralya doları ile emtia fiyatları arasında son derece yakın bir ilişki bulunuyor. Ülkenin demir cevheri ve kömür gibi doğal kaynakları açısından önemli bir ihracatçı olduğunu hatırlatan Jolly, bu yıl düşen fiyatların para biriminin performansını kötü etkilediğini dile getirdi.

Jolly, FED’in Avustralya Merkez Bankası’ndan daha önce faiz artırmasının da para birimini kötü etkilediğini söyledi.

FED Avustralya Öncesi Faiz Artırdı

Avustralya ekonomisinin büyüme kaydettiğini ama ABD ile karşılaştırıldığı zaman biraz geride kaldığı da Jolly tarafından belirtildi. Avustralya Merkez Bankası’nın 22 aydır faiz oranlarında değişikliğe gitmediği biliniyor. FED’in ise gelecek hafta faiz artırımı açıklaması bekleniyor. Bu durumun ise iki ülke arasındaki uçurumu genişleteceği tahmin ediliyor. Dolayısıyla AUD/USD paritesinde yeni dengeler oluşmaya başlayacağa benziyor.

Avustralya doları için olumsuz etkenlerden birisi de Çin ile yakın ticaret ilişkisi olarak görülüyor.

Avustralya ve Çin İlişkisi Önemli

Çin ile ABD arasında devam eden gerginliğin en savunmasız paralarından birisi Avustralya doları oldu. Ülkenin çelik üretiminde kullanılmak üzere demir cevheri ve bunun ihracatına bağımlı olması, Avustralya dolarını kırılgan hale getirmiştir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu