Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya’nın Ekim Ayı İş Dünyası Güveninde 9 Puanlık Artış Görüldü

NAB iş anketi, Covid-19 vakaları azalırken ekonomiye olan güvenin arttığını söylerken toparlanmanın biraz zaman alacağı konusunda uyardı.
Avustralya’nın Ekim Ayı İş Dünyası Güveninde 9 Puanlık Artış Görüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

National Australia Bank (NAB) tarafından yapılan ve iş dünyasının mevcut durumu ile beklentilerini yansıtan anket çalışmasına göre virüs vakaları azaldıkça ekonomiye olan güven artıyor.

Avustralya’nın iş dünyası güveni, Victoria’nın ekonomik duyarlılıkta bir iyileşmeyi tetikleyen koronavirüs vakalarının sayısını bastıma becerisiyle 2019 ortasından beri en yüksek seviyesine ulaştı. Son National Australia Bank aylık işletme anketine göre iş dünyası güven endeksi beş puan artarak dokuza yükseldi.

Bu, büyük ölçüde COVID-19 vakalarının sayısını azaltmak için genişletilmiş kilitlemenin ardından Victoria ekonomisinin açılmasından kaynaklandı. İş koşulları da Ekim ayına göre iyileşti ve endeks bir puan artış kaydetti.

NAB, ticaret koşullarının ve karlılık görünümlerinin gelişen koşulların arkasındaki itici güç olduğunu söylerken istihdam endeksi, negatif beşlik bir endeks konumunda zayıf kaldı.
Avustralya NAB İş Dünyası Güveni Kasım
Görsel Kaynak: Investing

NAB Baş Ekonomisti Alan Oster, NSW ve Victoria’nın en güçlü kazanımları elde ettiğini ve istihdam endeksindeki düşüşün muhtemelen daha büyük işten çıkarmaların bir işareti olduğunu söyledi.

Bu ay iş koşullarında marjinal bir iyileşme görüldüğünü belirten Oster, ticaret koşulları ve karlılığın, ekonomi açılırken iyileşmeye devam ettiğini ancak istihdamın gecikmeye sürdürdüğünü ve negatif kaldığını, bunun da göründüğü kadarıyla devam eden iş bırakma olduğunu gösterdiğini aktardı.

Buna göre Güney Avustralya, Queensland ve Batı Avustralya’nın tümü eyalet ekonomisi koşullarında düşüşler yaşadı. Perakende ve hizmetlerdeki gelişmelerin diğer sektörlerden daha fazla olduğunu da dile getirerek şöyle konuştu:

“Perakendecilik, işgücü piyasasındaki bozulmaya rağmen güçlü bir performans sergilemiştir ve muhtemelen devletin güçlü gelir desteğini yansıtmaktadır. Hizmetler de toparlandı ve muhtemelen son zamanlarda bir miktar bastırılmış talep gördü.” Nihayetindeyse anket, ekonomik toparlanmanın biraz zaman alacağını ve bir aşı bulunana kadar ekonominin büyük olasılıkla kırılgan kalacağına işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu