Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Aralık’ta 6 Ayın En Büyük Ticaret Fazlasını Verdi

İthalatı düşerken ihracatı 9 ayın en yükseğine ulaşan Avustralya, Haziran’dan bu yana en büyük ticaret fazlasını verdi. Detaylar aşağıda;
Avustralya Aralık’ta 6 Ayın En Büyük Ticaret Fazlasını Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya İstatistik Bürosu (ABS) Aralık ayına ilişkin açıkladığı ticaret verileriyle gündeme geldi. Buna göre ülkenin ithalatı düşerken ihracat 9 ayın en yükseğine ulaştı ve 6 ayın en büyük ticaret fazlası kaydedildi.

Detaylara inildiğinde Avustralya’ya mal ve hizmet ithalatı, ülkedeki bazı eyaletlerde COVID-19 vakalarında yeniden canlanmanın ardından iç talebin zayıflamasıyla bir önceki aya göre yüzde 2 düşüşle 30,48 milyar Avustralya dolarına geriledi.

Sermaye malı alımları, makine ve endüstriyel ekipman ve başka yerde sınıflandırılmamış endüstriyel taşıma ekipmanı alımlarıyla %16 düşüşle 6,64 milyar dolara geriledi.
Avustralya Aralık İthalat
Kaynak: ABS

Tüketim malı alımları ise endüstriyel olmayan taşıma ekipmanı ve başka türden tüketim malları nedeniyle yüzde 2 artarak 9,86 milyar Avustralya dolarına ulaştı. Ayrıca ara malı ve diğer ticari malların ithalatı, işlenmiş endüstriyel tedariklerin etkisiyle yüzde 2 artarak 9,50 milyar Avustralya dolarına ulaştı.

Aynı zamanda hizmet ithalatı yüzde 1 artarak 3,90 milyar Avustralya doları oldu. Avustralya’dan mal ve hizmet ihracatı ise koronavirüs kesintilerinin ardından dış talebin artmasıyla birlikte Aralık’ta bir önceki aya göre yüzde 3 artarak dokuz ayın en yüksek seviyesi olan 37,27 milyar Avustralya dolarına ulaştı.

Kırsal mal satışları, tahıl taneleri ve tahıl hazırlıkları (%75) ve diğer kırsal (%8) desteğiyle %18 artarak 4,15 milyar Avustralya dolarına çıktı.
Avustralya Aralık İhracat
Kaynak: ABS

Aynı zamanda kırsal olmayan malların ihracatı, metal cevherleri ve mineraller nedeniyle (%3) kömür, kok ve briket (%4); ve diğer mineral yakıtlar (%4) ile yüzde 2 artarak 25,15 milyar Avustralya dolarına çıktı.

Fakat hizmet ihracatı turizmle ilgili hizmetler ve seyahatin (%-5) etkisiyle yüzde 2 düşerek 5,11 milyar Avustralya dolarına geriledi. Parasal olmayan altın satışları da yüzde 3 düşüşle 2,80 milyar Avustralya doları oldu.

Ticaret altındaki malların net ihracatı %3 daralarak 50 milyon Avustralya doları seviyesinde gerçekleşti. Sonucunda Avustralya’nın ticaret fazlası, bir önceki ayın 5,01 milyar Avustralya dolarından Aralık 2020’de 6,79 milyar Avustralya dolarına yükseldi.

Bu, COVID-19 kilitlemelerinin hafifletilmesinin ardından daha fazla ülke ekonomisini yeniden açtıkça artan küresel talebin ortasında Haziran ayından bu yana en büyük ticaret fazlası oldu. 2020’nin tamamı düşünüldüğünde, ticaret fazlası 2019’un aynı dönemindeki 70,32 milyar Avustralya dolarından 72,10 milyar Avustralya dolarına yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu