Yatırım yapmaya başla!

Avustralya’da İstihdam Ağustos’ta Artarken İşsizlik Sabit Kaldı!

Avustralya’daki istihdam Ağustos ayında beklentileri aşarken, işsizlik oranı sabit kaldı. Detaylar haberimizde;
Avustralya’da İstihdam Ağustos’ta Artarken İşsizlik Sabit Kaldı!

Avustralya İstatistik Bürosu’ndan alınan veriler, Ağustos ayında istihdamın beklentileri aştığını fakat işsizliğin aynı seviyede kaldığını gösterdi. İstihdamın tüm beklentileri aşarken işsizlik oranının daha fazla insanın işgücüne katılmasına rağmen aynı kalması, tüketici harcama gücünü desteklerken aynı zamanda ücret artışına karşı çalışmasının karışımı olarak yorumlandı.

Avustralya İstatistik Bürosu’ndan (ABS) alınan rakamlar, analistler Ağustos ayında 15 bin artış beklerken istihdama 44 bin yeni işin eklendiğini kaydetti. 44 bin kişilik artışın 33.700 kişisinin tam zamanlı pozisyonlarda olduğu belirtildi.

% 2.5’lik yıllık istihdam artışının, ABD’nin % 1.6’lık istihdam yaratma hızının ötesinde olmasına dikkat çekildi.

Avustralya’da İstihdam Ağustos'ta ArttıBu noktada beklenenin üzerinde olan sıçramanın, devam eden işgücü piyasası sıkılığının neredeyse rekor düşük seviyelere inen ücret artışının sonunda yükselişe geçeceğine güvenen politikacıları rahatlatacağı belirtildi. Öte yandan, Ağustos ayındaki işsizlik oranı 6 yıllık düşüş içerisinde % 5.3 ile sabit kalırken, daha fazla saat çalışmak isteyen eksik istihdam oranının Mayıs’taki % 8.5’ten % 8.1’e düştüğü aktarıldı.

Bu düşüş, emeğin eksik kullanımı oranını 5 yıldan fazla bir süre içinde % 13.4 ile en düşük seviyeye ulaştırdı.

Avustralya İstihdam Verileri İşsizlik Sabit KaldıAPAC Ekonomisti Callam Pickering de konuyla ilgili olarak; “en iyi haber, emeğin eksik kullanımı oranının düşmesiydi” sözlerini kullandı. Pickering, emeğin eksik kullanımı ölçütünün, geleneksel işsizlik oranından daha çok ücret artışıyla ilişkili olduğunu dile getirdi. Ancak konuşmasında; “daha almamız gereken çok yol var” demeyi de ihmal etmedi.

Diğer taraftan, veriler Avustralya doları üzerinde yalnızca küçük bir etki yarattı, faiz oranının 1.75’e çıkması uzak bir ihtimal olarak değerlendirildi.

Veriler Avustralya Doları Üzerinde Küçük Bir Değişiklik Yaptı Ayrıca veriler, katılım oranının bu yılın başlarında ulaşılan rekor seviyeye yükselerek % 65.7’ye çıktığını kaydetti. Temmuz ayındaki istihdam büyümesi e daha önce rapor edilen 3.900’lük düşüşten 4.300 düşüşe revize edildi. İlaveten haberde, Avustralya işgücü piyasasının 2017’nin başından bu yana güçlü kaldığı fakat henüz işçiler için büyük ücret ödülleri verilmediği hatırlatıldı.

Yine de zayıf ücret artışının şu ana kadar ekonomi çapında bir caydırıcı olmadığı çünkü işsizlik oranının istikrarlı bir şekilde düştüğü söylendi. Bu ayın başındaki veriler de son çeyrekte 1.8 trilyon dolarlık ekonominin % 3.4 hızlandığını ve hanehalkı tüketiminin hıza yardımcı olduğu ifade edildi. Neredeyse iki yıldır tüketici fiyatlarında canlanma ve işsizlikte düşüş bekleyen Avustralya Merkez Bankası’nın oranları % 1.5’lik rekor düşük seviyede tuttuğu bilgileri de verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum