Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Verileri ile Baskılanan Euro, DXY’nin Duruşuyla Gölgede Kalırken, XAU/USD İncelemesi

Açıklanan negatif veriler baskısında kalan Euro, değerlenmesini sürdüren DXY ve EUR/USD paritesinin incelenmesi. Değerli metal altının hareketleri ve teknik bazlı değerlendirilmesi şöyle;
Avrupa Verileri ile Baskılanan Euro, DXY’nin Duruşuyla Gölgede Kalırken, XAU/USD İncelemesi
Son Güncelleme: 
Yorum

19 ülkenin para politikasını yönetme yükümlülüğü olan ve dünyanın en öneki merkez bankalarından olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Ocak ayında gerçekleştirdiği toplantıda ekonomik veriler tarafında risk çanları çalmaya başlamasına rağmen endişeli bir duruş vermekten kaçınmıştı. Avrupa bölgesinin negatif yönde revize ettiği ekonomik büyüme verileri ve Merkez Bankası’nın izlediği politika Euro üzerinde hem baskı yaratan hemde cazibeyi artıran bir reaksiyon gösteriyor.

2017 yılının Eylül ayından bu yana en düşük seviyelerini yakın tarihte kaydetmiş olan finansal, geçtiğimiz hafta 250 milyar €’luk İtalya Hazine tahvil itfası ve Alman İtalyan tahvil getirileri arasındaki spread oranlarının son zamanların zirveye çıkması ile yine gündemdeki yerini aldı.

EUR/USD Paritesinde Baskılı AB Güçlü DXY

EUR/USD Paritesi ve DXY EndeksiABD dolarını ülkenin ticaret hacmi en yüksek 6 ile para cinsine karşı takip eden Dolar Endeksi (DXY) %0.18 primlenme ile 96,82 seviyesine yükseldi. Son zamanlarda 95 üstündeki hareketleri ile dikkatleri çeken endeks 96,50 bandından sonra 96,68 ve 96,76 seviyelerini kırarak 96,90 psikolojik noktasını test etmeye hazırlanıyor. Endeksin 100 günlük hareketli ortalaması ise 96,42 seviyesinde yer almakta.

EUR/USD haftanın ilk işlem gününde değer kaybı ile karşımızda. Parite an itibarıyla %0.16 değer kaybederek 1,1310 seviyesinden işleme giriyor. Paritede 1,1353 seviyesindeki önem arz eden olası desteğin bulunduğu 100 günlük hareketli ortalamadan negatif ayrışan grafikler olumsuz bir tablo baskıyı artırabilir.

FOMC Öncesi ve Sonrası Altın Hareketleri

Ocak Toplantısından Sonra Gelen Açıklamalar Altın Paritesini DüşürüyorDeğerli metal altın FOMC toplantısına kadar pozitif bir duruş sergilemişti ancak toplantıdan sonraki açıklamalardan beklentileri aşan ekonomik verilerin ardından gerileme kaydetmişti. 1.310 noktasını aşağı yönde kıran altın paritesinde bugün değer kaybı hakim olurken %0.64 negatif bölge değişimi ve 1.305,89 $’dan gerçekleşen işlemler gözükmekte.

Günlük bazda kaybı 8,45 $ olarak görülen XAU/USD için 1.310,61 seviyesindeki 50 günlük hareketli ortalamada takip edilen olası destek kırılarak 1.307,96 seviyesindeki 10 günlük h.o.’nun test edilmesine ve katılaşma görülerek bu seviyenin de kırılmasına neden oldu. 1.300 bandının kollanamaması halinde ise 1.2097 seviyesi önem arz etmekte. 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu