Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kötüleşen Ekonomi, Avrupa Ülkelerini Normalleşmeye İtiyor

ABD'den sonra koronavirüsten en kötü etkilenenler arasında başta gelen Avrupa, farklı ülkelerde ekonomik açılmalarla birlikte yeni normale geçiyor.
Kötüleşen Ekonomi, Avrupa Ülkelerini Normalleşmeye İtiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

4 milyon 464 bine ulaşan toplam koronavirüs vakasının 1 milyon 432 bini ABD’de bulunuyor. Hemen ardından gelen İspanya, Rusya ve en ölü sayısı bakımından bu iki ülkeyi de geride bırakan İngiltere, durumun Avrupa’da da ciddi olduğunu gösteriyor.

Aşağıda, salgında ilk 10 arasında yer alan ülkeler ve verilerini görebilirsiniz;

Koronavirüs İlk 10 Ülke
Kaynak: Worldometer

Salgın her ne kadar endişe verici düzeyde ilerlese de dünyanın en güçlü ekonomilerinin dahi etkisi altında kaldığı kilitlenme, bazı faaliyetlere yeniden başlanmasını içeren yeniden açılmaları zorunlu kıldı.

Öyle ki Avrupalı ülkelerin büyük kısmı, Covid-19 salgını için alınan önlemleri kademeli olarak gevşetmeye yönelirken normalleşmeler sürüyor.

Yaklaşık 18 bin vaka ve 869 ölüm kaydedilen Polonya’da 18 Mayıs’tan itibaren restoran, kafe, kuaför ve güzellik merkezlerinin yeniden açılacağı öğrenildi. Tüm bu açılmalar kuralların dışına çıkılmadan ve sosyal mesafeye dikkat edilerek yapılacak.

Diğer Avrupa ülkelerinin aksine büyümeyi bu yıl da sürdüreceği düşünülen Polonya, yabancıların ülkeye giriş-çıkışına hassasiyet gösterecek.

Son dönemlerde AB ülkelerinin bazıları, komşularıyla sınırlarını yeniden açacağını açıklamıştı. Bu ülkeler arasına adını yazdıran Çekya, Başbakan Andrej Babis’in kararıyla Avusturya ve Slovakya ile sınırları önümüzdeki günlerde açmayı planlıyor.

Ülke Temmuz sonlarından itibaren tatil kamplarını açacak. Çekya’da şimdiye kadar 8275 vaka ve 290 ölüm kaydedildi.

10 bin 374 vaka ve 224 ölümün görüldüğü Sırbistan’da devlet vatandaşlara ekonomik yardımlar yapıyor. Tek seferde 100 Euro’luk yardımlara çok sayıda başvuru alındı.

Normalleşme yolunda en büyük adımı 11 Mayıs’ta okulları açarak başlatan Hırvatistan ise 2221 vaka ve 94 ölümle diğer ülkelere kıyasla daha şanslı görünüyor. Buna rağmen ülkede hemen her sektör zor günler geçiriyor. Örneğin, çöken seyahat sektörü 4 binin üzerinde vatandaşı işsiz bıraktı.

Salgınla mücadelede başarılı sayılabilecek ülkeler arasında gösterilen Slovenya’da son 24 saat içinde yalnızca 1 pozitif vaka kaydedildi. Başbakan Janes Jansa, salgının kontrol altına alındığını duyurdu. Ülke yakın zamanda spor salonları ve kreşleri yeniden açacak.

Öte yandan Avrupa’da kötü gelen ekonomik göstergelerden biri ekonomik güven endeksi olmuştu. Nisan’da 67’de kaydedilen endeks, 2008 finansal krizindekine yakın seyredince birtakım haklı endişeler ortaya çıkmıştı. Pandemiyle yıkılan turizm ve seyahat sektörü ise kısıtlamaların kaldırılmasını istemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu