Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Teknoloji Sektörünün Salgına Rağmen Rekor Fon Sağlaması Bekleniyor

Koronavirüs pandemisinin yıkıcı etkilerine rağmen Avrupa teknoloji sektörünün 2020'de rekor fon sağlamaya hazırlandığı söylendi.
Avrupa Teknoloji Sektörünün Salgına Rağmen Rekor Fon Sağlaması Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs pandemisinin yıkıcı ekonomik etkilerine rağmen Avrupalı teknoloji girişimlerinin 2020 yılında 41 milyar dolarlık rekor bir fon sağlaması bekleniyor. Londra merkezli risk sermayesi şirketi Atomoico’ya göre; kıtanın teknoloji endüstrisine yapılan yatırım, bu yıl 100 milyon dolar veya daha fazla mega finansman turlarıyla artırıldı.

En son State of European Tech raporunda Atomico, 2020’nin yatırım büyümesi söz konusu olduğunda 2019’da marjinal bir gelişmeye işaret edecek.
2020 Yatırım Büyümesi
Kaynak: Atomico

Avrupalı start-up’lar geçen yıl 2018’e göre %52 artışla 40,6 milyar dolar toplamıştı. Atomico ortağı ve raporun ortak yazarı Tom Wehmeier, koronavirüs kilitlenmelerinin yayılmaya başlamasıyla yılın ikinci çeyreğinde ve yaz boyunca gerçek bir yavaşlama yaşandığını ifade etti.

O zamandan bu yana yatırım faaliyeti toparlandı, ancak sadece Eylül ayında Avrupa’nın teknoloji sektörüne rekor seviyede 5 milyar dolar giriş yaşandı. Wehmeier, yaz sonrası yeniden diriliş görüldüğünü söyledi ve Eylül’ün Avrupa teknolojisinde bugüne kadarki en güçlü ay olduğuna dikkat çekti.

Avrupa’nın teknoloji endüstrisi, genellikle küresel olarak en büyük internet şirketlerinden bazılarına ev sahipliği yapan ABD ve Çin’in gerisinde görülüyor.
Avrupa Teknolojisi ABD ve Asya Gerisinde
Kaynak: Atomico

Ancak yıllar içinde hızla büyüme kaydetti. Bu yıl ödeme şirketi Adyen ve müzik dinleme hizmeti Spotify, ilk kez 50 milyar dolarlık piyasa değerini aştı. Avrupa, otomasyon yazılım şirketi UiPath ve finansal teknoloji şirketi Klarna şeklinde iki ‘decacorn’ üretti. Decacorn, değerlemeleri 10 milyar doları veya daha fazlası olan teknoloji şirketleri için kullanılıyor.

Bazı yatırımcılar, yeni girişimleri bulma ve destekleme söz konusu olduğunda konumun daha az alakalı hale gelmesinden dolayı, uzaktan çalışmanın Avrupalı start-up’lar için oyun alanını düzleştirdiğini söylüyor. Avrupa teknolojisi için zorluklar da devam ediyor.

Avrupa teknolojisindeki farklı sektörler salgından farklı şekilde etkilendi.
Avrupa Sektörlerine Yatırımın Değişimi
Kaynak: Atomico

Örneğin; dijital sağlık firmaları Eylül’e kadar 3,2 milyar dolarlık bir fon toplarken, çevrimiçi seyahat salgından kötü etkilendi. Sanal etkinlikler platformu olan Hopin, unicorn statüsüne ulaşan en hızlı Avrupalı şirket olurken, kurulduktan 17 ay sonra 2,1 milyar dolarlık değer kazandı.

Atomico’ya göre; ikinci büyük finansman turunu artıran şirketler, Covid-19 nedeniyle yatırım çekmeyi daha zor buldular. Geçen yıla göre yatırım alma konusunda en kötü sektörler; seyahat, nakliye, medya, etkinlik teknolojisi ve fintech oldu.

Atomico’ya göre; Avrupa teknolojisine transatlantik yatırım da büyürken, 2020’de en az bir ABD’li yatırımcı tarafından desteklenen turlar, %19 seviyesine yükseldi.
Avrupa Teknolojisine ABD ve Asya Yatırımı
Kaynak: Atomico

Halka arzlar açısından da sessiz bir yıl geçiren Avrupa teknolojisi, Ekim ayı sonuna kadar 36 borsa listelenmesi gerçekleştirdi. Bunlardan yalnızca üçü 1 milyar doların üzerinde değer kazandı. E-ticaret şirketi The Hut Group ve e-ticaret pazarı Allegro da bu şirketlerin arasında yer alıyor.

Atomico, bunun 2017 yılındaki 50 halka arzın yüksek seviyesinden düşük olduğunu belirtti. Avrupa’nın teknoloji halka arzlarının ABD’deki doğrudan listemeler ve SPAC’ler (özel amaçlı satın alma şirketleri) gibi alternatif listeleme yöntemlerinin artmasıyla gölgede kaldığını da ifade etti.

Wehmeier ise 2021’de Avrupa teknoloji halka arz pazarı konusunda da iyimser. Wehmeier, “Şimdiye kadar gördüğümüz en güçlü özel kategori lideri, girişim destekli teknoloji şirketlerine sahibiz. Sanırım çoğu durumda bu şirketler halka açılmak için doğru zamanı beklediler,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu