Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa’da Tartışmalı Rus Doğal Gaz Boru Hattının Önemi Dile Getirildi

Avrupa'da tartışmalı bir doğal gaz boru hattının inşası yakın zamanda tamamlanacak. Tartışmalar ve boru hattının önemi yorumlandı.
Avrupa’da Tartışmalı Rus Doğal Gaz Boru Hattının Önemi Dile Getirildi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’den şiddetli muhalefet ve Avrupa Birliği’ndeki bölünmeye rağmen Avrupa’da tartışmalı bir doğal gaz boru hattının inşaatı aylar içinde tamamlanacak.

Aylarca süren gecikmelerden sonra Danimarka’nın enerji ajansının Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Nord Stream 2’nin borularını Danimarka’nın sularına inşa etmesine izin vermek için yeşik ışık yaktığını açıkladı. Bu hat, Rusya’nın Avrupa’ya gaz gönderirken Ukrayna’yı geçmesine izin verecek bir denizaltı boru hattıdır.

Karar, ABD’nin Rusya’nın önderliğindeki projenin tamamlanmasını önleme çabalarına bir darbe olarak geldi. Tekrarlanan uyarılardan sonra Avrupa’nın Rus enerjisine bağımlılığını artıracak.

Nord Stream 2 yetkilisi, Samira Kiefer Andersson, “Danimarka’nın Nord Stream 2 Boru Hattı’nın kurulmasına rıza göstermesinden memnuniyet duyuyoruz. Boru hattı inşaatını tamamlamak için Danimarka makamlarıyla yapıcı iş birliğine devam edeceğiz,” ifadelerini kullandı.

Nord Stream 2, şu anda Rusya’dan Almanya’ya Baltık Denizi üzerinden yapım aşamasında olan bir boru hattıdır. Yeni boru hattı, halihazırda inşa edilmiş olan Nord Stream ile birlikte çalışacak ve Baltıklar yoluyla yönlendirilen gaz miktarı yılda 110 milyar metreküp olacak.

2020 başlarında faaliyete geçeceği tahmin edilen boru hattının 9,5 milyar Euro’ya mal olması bekleniyor. Nord Stream 2 boru hattının, düşük enerji fiyatları bakımından milyonlarca tüketici de dahil olmak üzere tüm Avrupa’ya fayda sağlayacak.

Ancak birçoğu, projeye atfedilen tamamen ekonomik muhakeme konusunda şüphecidir. Bu yılın başlarında ABD makamları, Beyaz Saray’ın izleyeceği hiçbir iz olmamasına rağmen boru hattında yer alan şirketlere karşı yaptırım tehdidinde bulundular.

Büyük Hata

Büyük HataHaziran ayında Başkan Donald Trump, Almanya’ya boru hattına güvenerek, çok büyük bir hata yaptığını belirterek, projenin gerçekten Almanya’yı bir rehine haline getirdiği konusunda uyardı.

ABD, Nord Stream 2’nin Avrupalı müttefiklerinin enerjisini ve ulusal güvenliğini tehdit ettiğine kuvvetle inanıyor. Çünkü Rusya’nın bölgenin enerji arzı üzerindeki kontrolünü artıyor. Beyaz Saray’ın boru hattının tamamlanması yaklaştıkça masadaki tüm seçenekleri koruduğuna inanılıyor.

Brüksel’deki Alman Marshall Fonu’nun kıdemli bir üyesi olan Kristine Berzina, “Proje, Avrupa’nın ekonomik çıkarlarını, daha geniş jeopolitik ve stratejik çıkarlarına karşı koyma biçimi nedeniyle politik olarak çok hassastır,” dedi.

Nord Stream 2’ye muhalif olduğunu ifade eden sadece ABD değil. Rusya ile sınır paylaşan Polonya, Letonya ve Litvanya da Fransa gibi halka açık bir şekilde projeye karşı çıkıyorlar.

Berzina’ya bu haftaki gelişmelerin, Rusya liderliğindeki boru hattının son ana engeli temsil edip etmediği sorulduğunda; “Evet. Bu, Baltık Denizi altına döşenmemiş boru hattının bir parçasıydı. Etkili, boru hattı yakında olacak,” şeklinde cevap verdi.

Siyasi Savaş Alanı

Siyasi Savaş Alanı28 ülke yaklaşık 512 milyon kişiden oluşan bir nüfusa sahip olan AB, özellikle doğal gaz konusunda dünyanın en büyük enerji ihracatçıları için değerli bir pazar ve politik savaş alanıdır.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, boru hattının Avrupa’nın menfaatine dahil olduğunu eklemeden önce Çarşamba günü Danimarka’nın enerji ajansının onayını memnuniyetle karşıladı.

Ancak Danimarka’nın kararından 24 saat sonra Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, hareketin Avrupa’yı zayıflatacağını ve Rusya’yı güçlendireceğini söyledi.

Bluebay Asset Management’ta yükselen pazar stratejisti olan Timothy Ash, “Bu boru hattını inşa etmenin tek nedeni Ukrayna’yı mahvetmek. ABD, Avrupa Doğal Gaz Piyasası’nda LNG ihracatı yoluyla bir adım atmaya istekli olduklarından Nord Stream ile ilgili yaptırımlar çıkarmazsa şaşırırdım,” dedi.

Rusya uzun zamandır Avrupa’nın kitlesel pazarına doğal gazın baskın kaynağı ve tedarikçisi olmuştur. Ancak ABD, kendi LNG ithalatını hızlandırarak depolamayı ve taşımayı daha kolay ve güvenli hale getirmek için Rusya’ya meydan okumak istiyor.

Ash, Trump’ın Rusya yanlısı olduğunu ancak Rusya’ya karşı oldukça agresif olan tek pozisyonunun Nord Stream 2 konusu olduğunu belirtti. ABD’li bazı milletvekillerinin Ukrayna’ya yönelik meşru kaygılar nedeniyle Rusya’nın önderliğindeki projesine karşı olduklarını söyleyen Ash, ABD başkanı için bunun tamamen ekonomik olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu