Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Seçimleri Üye Ülkelerde Nasıl Etkiler Yaratacak?

Avrupa’daki milyonlarca vatandaş bu hafta Brüksel’de yeni meclis temsilcilerini seçecek ve sonuçlar, uzmanlara göre AB’nin geleceğinden ziyade her üye devletin ulusal politikasına dair fikir verecek.
Avrupa Seçimleri Üye Ülkelerde Nasıl Etkiler Yaratacak?
Yorum

Avrupa’daki milyonlarca vatandaş bu hafta Brüksel’de yeni meclis temsilcilerini seçecek ve sonuçlar, uzmanlara göre AB’nin geleceğinden ziyade her üye devletin ulusal politikasına dair daha fazla fikir verecek.

Avrupalı önde gelen üniversite HEC Paris’te Avrupa Hukuku Profesörü olan Alberto Alemanno da geçen hafta verdiği bir demeçte; “Avrupa seçimleri, bir grup ulusal seçimden daha fazlası. Seçimler, iktidar partisinde büyük bir referandum. Macron hakkında ne düşündüğünü söyleme fırsatına sahip olacak Fransa’daki durum bu.” demişti. Peki, Fransa’da ve diğer Avrupa ülkelerinde seçim sonrası neler yaşanacak? İşte bazı senaryolar…

Fransa’da Seçimler Marine Le Pen ile Macron Mücadelesini Ortaya Serecek

Fransa'da Seçimler Marine Le Pen ile Macron Mücadelesini Ortaya SerecekMacron, 2017 yılında AB yanlısı bir platformda seçilmiş ve kendisini bölgedeki başlıca AB yanlısı liderlerden biri olarak tanımlamıştı. Fakat iş gücü piyasası dahil olmak üzere reform gündemi, bazı Fransız vatandaşlarını hayal kırıklığına uğratmış, bu da sarı yelekliler denilen devasa bir ayaklanma hareketine yol açmıştı ki protestolar aylarca sürmüş ve başkan için popülarite tarihsel düşük seviyelere inmişti.

Bu yılki seçimlerde de Macron, bir kez daha milliyetçilere ve AB karşıtı Marine Le Pen’in partisine karşı savaşacak. Kısa süre önce Ulusal Cephe olarak yeniden isimlendirilen milliyetçi parti anketlerde biraz önde gelirken, durum Macron ile Marine Le Pen arasında sıkı bir mücadele olacağına işaret ediyor. Bu arada seçim arifesinde Paris’teki varlığıyla yankı uyandıran Trump’ın eski danışmanı Steve Bannon da söylediğine göre açıkça Marine Le Pen’in kazanacağını düşünüyor.

Siyasi risk analizi şirketi Teneo Intelligence geçen hafta yayınladığı notunda; “Çoğu kamuoyu anketi, Fransız seçmenlerin yalnızca yüzde 40’ının 26 Mayıs’ta sandığa gideceğini gösteriyor. Bu da Macron’un yüzde 4-5 puanla ciddi bir yenilgiye uğrayacağı anlamına geliyor” demişti.

Firma ayrıca Le Pen ile bir beraberliğin, partisinin daha önce hiçbir Avrupa Parlamentosu seçiminde yarışmadığı göz önüne alındığında muhtemelen Macron tarafından kazanılmış bir zafer olarak gösterileceğini dile getirmişti. İlaveten bunun hükümete emeklilik sistemindeki değişiklikleri zorlamak için yılın ikinci yarısında daha fazla alan kazandıracağı da belirtilmişti.

İtalya’da Seçimler Düzen Karşıtı Hükümet için Sınav Olacak

İtalya'da Seçimler Düzen Karşıtı Hükümet için Sınav Olacakİtalya’da ise seçimlerin yaklaşık bir yıldır iktidarda olan kuruluş karşıtı hükümet için bir sınav olacağı kaydedildi. Hem milliyetçi hem de göçmen karşıtı olan Lega partisi ve sol eğilimli Beş Yıldız Hareketi’nin hala iki büyük parti olarak kalması ancak aralarında bir değişikliğin olması bekleniyor.

Geçen yılki seçimlerde en fazla oyu toplayan Beş Yıldız Hareketi’nin desteğini kaybettiği, koalisyon ortağı Lega’nın ise ilerlediği görülüyor. Eurasia Group’un Salı günü yayınladığı nota göre de iktidardaki koalisyonun siyasi tartışmalara etkili bir şekilde hükmetmeye devam ettiğini ancak iki parti arasındaki rekabetin sürekli arttığı söylendi. Notta Lega’nın Beş Yıldız Hareketi’nden daha güçlü bir sonuçla çıkmasının Matteo Salvini’nin hükümetin çöküşü ve erken seçimler için teşviğini artıracağı aktarıldı.

Ancak Salvini’nin bu yıl erken seçimleri tetikleyip tetiklemeyeceği konusunda şüpheci olan siyasi analistler de var. Örneğin Teneo Intelligence 1948’den bu yana yılın ikinci yarısında hiçbir zaman seçim olmadığını belirtti. İlave olarak ekonominin pek iyi gitmediği ve Salvini’nin partisinin genel olarak desteklenmediği İtalya’nın güneyinde daha fazla destek almak için kendine daha fazla zaman verebileceği öngörüldü.

Almanya: Seçimlerin En Büyük Etkisi Hükümetin İstikrarı Üzerinde Olacak

Almanya: Seçimlerin En Büyük Etkisi Hükümetin İstikrarı Üzerinde OlacakAB seçimlerinde her zaman büyük bir odak noktası olan Almanya ise merkez sağ pozisyonundaki Hristiyan Demokrat Birliği ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi tarafından yönetiliyor. Ancak bu koalisyonun sosyalistler için her zaman bir zorluk olduğu ve seçmenlerinin partiyi Şansölye Angela Merkel’in partisine karşı çıkmadığı için sık sık suçladıkları biliniyor.

Bu noktada oylamanın sonucunun, Almanya Sosyal Demokrat Partisi üzerindeki koalisyon anlaşmasını bırakması ve yeni bir ulusal oylamayı tetiklemesi için olan baskıyı artırabileceği belirtildi.

Teneo Intelligence; “Daha önemli soru, Yeşiller’in Almanya Sosyal Demokrat Partisi üzerindeki liderliğini devam ettirip ettiremeyeceği. Bu olursa, Almanya Sosyal Demokrat Partisi üzerindeki Merkel’le koalisyondan çekilmesi yönündeki baskı artacak. Avrupa seçimlerinin Almanya’daki en büyük etkisi sandalye dağılımı değil, hükümet istikrarı üzerindeki etkisi olacak” dedi.

Polonya ve Macaristan’da İzlenecek Önemli Olaylar Var

Polonya ve Macaristan’da İzlenecek Önemli Olaylar VarPolonya, Macaristan ve Romanya gibi ülkelerde de izlenecek önemli bir olay var. Çünkü hükümetlerin hepsi de Avrupa hukukunun demokratik değerlerine saygı duyup duymadıkları hususunda başlatılan soruşturmanın ardından Avrupa Komisyonu ile anlaşmazlık yaşadılar.

Macaristan’da popülist ve göçmen karşıtı duruşu ile uzun zamandır lider olan Başbakan Victor Orban, Avrupa Parlamentosu’ndaki sandalye payını artırmaya hazırlanıyor. Eurasia’nın notu da bu duruma dikkat çekiyor: “Orban’ın partisi Fidesz, aile destek programı ile birlikte göçmen karşıtı kampanyası sayesinde yurt içinde her zamankinden güçlü görünüyor. Fidesz için beklenmedik bir sürpriz olmadıkça, Avrupa Parlamentosu seçimleri partinin gücünü artırmasına izin verecek. Görüşüne göre Fidesz, parlamentodaki 21 sandalyenin 14’ünü kazanmaya hazır.”

Eurasia Group’a göre Polonya ise Kasım ayında genel seçim yapmaya hazırlanıyor dolayısıyla AB seçimleri, iktidardaki göçmenlik karşıtı ve muhafazakar Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) için de test olacak. Parti halihazırda savunmasız hissediyor.”

İngiltere’nin Katılımı AB’de Birçok Olumsuz Etki Yaratacak

İngiltere'nin Katılımı AB'de Birçok Olumsuz Etki YaratacakBirkaç hafta öncesine kadar Avrupa seçimlerinden kaçınmaya çalışan İngiltere, 2016’da AB’den ayrılmak için oy kullansa da şu anda ayrılışın 31 Ekim’e kadar yapılması bekleniyor. Ve Avrupa seçimlerinde oy kullanmakla, İngiltere’deki vatandaşlar Westminster’in Brexit’le nasıl başa çıktığı konusundaki değerlendirmelerini verebilir.

Eurasia Group oylamayı Muhafazakarlar ve İşçi olmak üzere iki parti için de sorun olarak nitelendirirken Muhafazakarlar’ın anketlerde beşinci sırada, yeni oluşturulan Brexit Partisi’nin ise ilk sırada yer aldığını belirtti. Ancak katılımın azalması ve İngiltere’deki mevcut durumun, gelecekte herhangi bir ulusal seçime dönüşeceği anlamına gelmediğini de söyledi.

Yine de oylamanın AB’yi etkilemesi umuluyor. Eurasia Group; “İngiltere’nin oylamaya katılımının AB’de birçok olumsuz etkisi olacak, en azından Avrupa Komisyonu, Konsey, Avrupa Merkez Bankası’nı kimin yöneteceği tartışmalarını ve dayanıklı, merkezci bir çoğunluğun elde edilmesi konusundaki gerginliği artıracak. İşler daha da karışırsa, Article 50’nin daha fazla uzatılması için politikayı da etkileyebilir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu