Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa’nın Savunma Harcaması Trump’ın Baskılarıyla 300 Milyar Dolara Yaklaştı

Avrupa’nın savunma harcaması 300 milyar dolara yaklaşırken uzmanlar Trump’ın baskılarının işe yaradığını söylüyor.
Avrupa’nın Savunma Harcaması Trump’ın Baskılarıyla 300 Milyar Dolara Yaklaştı
Yorum

Yapılan yeni bir araştırma Avrupa’nın savunma harcamasının Trump’ın baskılarıyla arttığını gösterdi. Jane’s by IHS Markit tarafından yapılan çalışma, Avrupa’nın savunma harcamasının 2021 yılına kadar yılda 300 milyar doları geçeceğini bildirdi.

Savunma harcamaları bölgede çok hassas bir konuyken Başkan Donald Trump, Avrupa’daki NATO üyesi ülkeleri GSYİH’nin yüzde 2’sinin savunmaya harcanması gerektiği kuralına uymadıkları için sık sık eleştirdi.

2017’de yapılan bir NATO zirvesinde Trump, ABD’nin savunmaya diğer NATO ülkelerinden daha fazla para tahsis ettiğini belirterek baskıyı artırdı.

Trump NATO Daha Fazla Harcama Yapın Baskısı Jane’s by IHS Markit analisti Fenella McGerty, Cuma günü yayınlanan bir raporda Avrupa savunması için fonun şu anda daha yüksek bir trendde göründüğünü belirterek şöyle dedi: “Avrupa, başta ABD olmak üzere NATO müttefiklerinin baskısına tepki vererek savunma harcamalarını artırırken politik faktörler temel etken sunmaya devam ediyor.” Jane’s IHS Markit, harcamalardaki artışın devam ederek 2021’de yıllık 300 milyar doların üzerine çıkacağını da öngördü.

Analiz 2019 yılında bir bütün olarak Avrupa savunma harcamalarının bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 5 oranında artacağına işaret etti.

Avrupa Savunma Harcama 2021 Kadar 300 Milyar Dolar Geçecek İlaveten, Almanya’nın tek başına 2019’da yüzde 11 daha fazla savunma harcaması yaptığı, İsveç’in savunma bütçesinin de neredeyse yüzde 9 arttığı aktarıldı. İngiltere, Almanya, İtalya ve Fransa’nın büyük bütçelerini içeren Batı Avrupa ülkelerinin harcamasının ise ortalama olarak yüzde 4 civarında artış kaydettiği söylendi.

Dolar bazında çok daha küçük olsa da Doğu Avrupa’nın büyümesi de 2019’da toplam savunma harcamasındaki yüzde 9’luk artışla çok daha belirgindi. İngiltere’nin 10 yıllık bir zaman diliminde sadece savunma teçhizatı için 186 milyar sterlin harcama planı olduğu ve tahmini yüzde 25’inin ABD kaynaklı donanım satın alacağı da dile getirildi. Ne var ki analiz, sterlin güçlenmezse veya ekonomi durgunlaşmaya devam ederse, bu rakamın sert bir şekilde düşebileceğini de öne sürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu