Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa’da Resesyon: İşler Kötüleşmeye Başladı

İşler sadece ülkemizde kötüleşmedi; küresel ekonomide de dalgalanmalar yaşanmaya başladı. Avrupa ise resesyon sinyalleri veriyor. İşte detaylar;
Avrupa’da Resesyon: İşler Kötüleşmeye Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa’da bir süredir yapılmakta olan kötüleşme yorumları; İtalya, İspanya ve Almanya’daki sanayi üretimi verilerinin Kasım ayında negatife dönmesiyle gerçeklik kazandı. Doğal olarak “Avrupa resesyona giriyor” yorumlarının yapılmasına da neden oldu. 2008 krizinden sonra hükümetin mali teşvik harcamalarını azaltıp tasarruf tedbirleri aldığı bilinirken, kesintilerin GSYİH büyümesini azalttığı söylendi.

Oxford Economics ve IIF’ye göre; mali teşvik harcamalarının azaltılması Avrupa ekonomisini kalıcı olarak daha küçük bıraktı.

Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya Sanayi Üretim DüşüşüAvrupa’nın en büyük ekonomileri arasında yer alan Almanya’da sanayi üretimi %1,9 oranında düşüş kaydetti. İtalya’da ise %1,6 oranında azalırken, İspanya’nın endüstriyel üretim verisi %1,5 geriledi. Bu üç ekonomide Kasım ayında yaşanan düşüşler, korkunç olarak yorumlandı. Yukarıdaki grafikte Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’nın sanayi üretimlerindeki düşüş net bir şekilde görülüyor.

Birçok ekonomist, Avrupa’nın resesyona girdiğini söylerken, Almanya ve İtalya’nın zaten teknik durgunlukta olabileceği yorumu yapılıyor.

Almanya Teknik Olarak ResesyondaDurumun trajik yanı ise resesyona, Avrupa’nın kendi hükümetleri tarafından yapılan kasti bir siyasi seçimin neden olmasıdır. Harcamaları dizginlemek, mali destekleri kesmek ve bütçelerini 2008 krizinden 10 yıl sonra dengeleme çabaları şeklindeki bu kararlar, ülkenin resesyona girmesine neden oluyor.

Kemer sıkma olarak tanımlanan kararlar, Avrupa ekonomisinin potansiyel büyüklüğünü küçülttü ve yeniden büyüme yeteneğini de geciktirdi. Şimdi ise İtalya, Fransa ve Almanya’daki imalat sektörlerinin durgun veya daralmakta olduğu görülürken; kemer sıkma politikası, bu durumdan kurtulma yeteneklerine zarar veriyor.

2008 öncesi ile sonrasını inceleyen analistler, gerçekleşen ve potansiyel GSYİH büyümelerini bağımsız bir şekilde karşılaştırdılar.

Analistler Gerçek ve Potansiyel GSYİH Oranlarını KarşılaştırdıHer iki çalışmada da analistler, Avrupa’nın krizin ardından gerçekleşen GSYİH büyümesini kalıcı olarak düşürdüğü sonucuna ulaştılar. Potansiyel GSYİH, tarihe dayalı GSYİH büyümesinin trendi olarak tanımlandı.

Oxford Economics Analisti Rosie Colthorpe, “Bir ekonomik küçülmede devletlerin ve işletmelerin yatırım harcamalarını düşürdüğü gibi daha düşük işgücü stoku, daha yüksek bir verimlilik şoku veya daha düşük bir sermaye stoku varsa önceki boyuta geri dönülemez,” yorumunda bulundu.

Colthorpe’a göre; 2008 yılından beri Avrupa’daki ekonomik faaliyet kaybı, İspanya’nın GSYİH oranına eşdeğer.

Avrupa Ekonomik Faaliyet Kaybı, İspanya GSYİH'i Kadar19 milyon kişiyi istihdam eden İspanya’nın GSYİH oranı yaklaşık 1,3 trilyon dolar seviyesinde. Eğer hükümetler mali açıdan daha destekleyici olsalardı, Avrupa’da 19 milyondan fazla iş bulunması mümkün olabilirdi.

Aşağıdaki grafik, gerçek GSYİH büyümesini ve farklı zamanlardaki potansiyel GSYİH büyümesinin trendini göstermektedir.

Gerçek ve Potansiyel GSYİH Karşılaştırması2008 yılındaki resesyon, GSYİH oranının düşmesine neden oldu. Ama o dönemden sonra yürürlüpe giren politikalar sürekli olarak daha düşük bir yol üzerinde büyüme devam etmesinin temel nedeni olarak gösterilmeye başlandı. Krizin ardından Avrupa hükümetleri, ortaya çıkan borç krizinden korktular ve borç harcamalarındaki faiz ödemelerinin, ekonomilerinin ödeyebileceğinden daha fazla olabileceği şeklinde bir senaryo geliştirdiler.

Yunanistan borç krizine girerken, devlet harcamalarını temkinli bir şekilde sürdürdüler ve devlet kalemlerini dengelemek için vergi indirmediler. AB kuralları, GSYİH oranının %3’ündan daha fazla olan devlet açığını yasakladı. Böylece Avrupa daha az para kazanmaya ve ekonomik büyümeyi azaltmaya sebep oldu.

Colthorpe, “Krizin zirvesindeki daralma politikası, hem gerçek hem de potansiyel üretimde bu kalıcı düşüşe katkıda bulundu,” dedi.

Avrupa Daralma Politikası Üretimi DüşürdüMali faaliyetlerin azalması nedeniyle fiili GSYİH’deki %1’lik düşüşün, 2015 yılına kadar ekonominin gelecekteki potansiyel büyümesinde %0,6 oranında bir azalmaya yol açtığı tahmin ediliyor. Alınan kararların, borç sorununu da çözmediği biliniyor. Ayrıca Avrupa’nın ekonomisini küçülterek, borçlarını üstlenemeyecek bir konuma geldiği söyleniyor.

Colthorpe müşterilerine yazdığı notta, “GSYİH’i kalıcı olarak düşürerek mali konsolidasyon, uzun vadeli borç yükünü azaltmaktan çok artırdı,” ifadelerine yer verdi. Ayrıca Avrupa’nın 2019 yılında resesyona girerse, 2008 sonrası dönemin politikalarını tekrarlamanın büyük bir hata olacağı sonucunu da paylaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu