Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Merkez Bankası Enflasyon Hedefine Ulaşmada Fed’i Örnek Almaktan Şimdilik Kaçınacak

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB), hedeflenen enflasyon seviyesine ulaşmada Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) izinden gitmeye uzak olduğu öğrenildi.
Avrupa Merkez Bankası Enflasyon Hedefine Ulaşmada Fed’i Örnek Almaktan Şimdilik Kaçınacak
Son Güncelleme: 
Yorum

25 Temmuz’da kritik bir toplantı gerçekleştiren ve burada bazı önemli kararlar alan AMB’nin o toplantısına dair tutanaklar dün yayımlanmıştı. Tutanaklar Euro Bölgesi’ndeki yavaşlayan ekonominin bir süre daha kendini göstereceğine işaret ediyordu.

Politika yapıcıları ortak bir fikirde buluşturan tutanak raporlarında parasal teşviğin önemine vurgu yapılmıştı. Bugün AMB’nin hedeflediği enflasyon rakamını elde etmek için Fed’i örnek almaktan uzak olduğu konusu gündeme geldi.

Dün yayımlanan AMB toplantı tutanaklarında politika yapıcılar “orta vadede %2’ye yakın ama altında” hedeflenen enflasyon seviyesini masaya yatırdı.

Politika Yapıcılar Enflasyonu Masaya YatırdıDurum değerlendirmesi yapan söz konusu politika yapıcılar “simetrik bir yaklaşım” izleme konusunda anlaşırken, köklü bir yeniliği incelemek için çok istekli görünmediler. Yine söz konusu tutanaklara göre “simetrik yaklaşım tartışmasının enflasyon hedefinin seviyesine ilişkin tartışmadan ayrılamayacağı” doğrultusunda bir tez öne sürüldü.

Politika yapıcılar bunun yanında Yönetim Kurulu’nun tepki fonksiyonunun belirsizlikten kurtulmasının, para politikasında ilerleyen zamanlarda gidilebilecek tam kapsamlı bir revizyonun önüne geçemeyeceğini açıkladılar. Diğer taraftan son 10 yılda yeterli bulunmayan AMB’nin enflasyon hedefinde köklü bir yenilik yapılması henüz yakın zamanda söz konusu değil.

Bazı kaynaklardan ulaşılan bilgiye göre AMB yetkilileri enflasyon hedefine ilişkin geleceğe yönelik faaliyetler için harekete geçmiş bulunuyor.

AMB Yetkilileri Harekete GeçtiGeçmişte ara sıra AMB’nin para politikasının baştan aşağı bir incelemeye ihtiyacı olduğunu savunan Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn, bu konuda gerekenin yapılması için çağrı yapmıştı.

Fakat küresel merkez bankalarındaki rekor düşük seviyedeki faiz oranları ve canlı olmayan enflasyon ortamında para politikasının durumunu revize etme konusunda çok sayıda çağrıya rağmen Rehn’in önerileri Frankfurt’ta dikkate alınmadı.

Tüm bunların yanında bugün gerçekleştirilecek olan Jackson Hole Konferansı’nda AMB Başkanı Mario Draghi yer almayacak. Draghi’nin geçmiş yıllarda söz konusu toplantıda zaman zaman bulunmuşken, bu yıl yapılacak olana katılmamayı tercih ettiği öğrenildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu