Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Piyasalar, Avrupa Merkez Bankası’nın Ekim Toplantısında Politikada Değişiklik Yapmayacağı Fikrinde!

Yarın gerçekleştireceği toplantının ardından faiz kararını açıklayacak olan Avrupa Merkez Bankası'ndan (AMB) piyasaların beklentisi "herhangi bir değişiklik olmayacağı" yönünde şekillenmiş görünüyor.
Piyasalar, Avrupa Merkez Bankası’nın Ekim Toplantısında Politikada Değişiklik Yapmayacağı Fikrinde!
Yorum

Piyasalar tarafından merakla beklenen Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı, yarın yapılan toplantının ardından bildirilecek. Bu toplantı, 1 Kasım itibarıyla bankanın başkanlık koltuğuna Christine Lagarde’ın geçecek olması sebebiyle AMB Başkanı Mario Draghi’nin son toplantısına işaret ediyor ve bu açıdan önem taşıyor.

AMB’nin yarın para politikasında ne gibi bir oynama yapacağı piyasalar tarafından merakla beklenirken, konu hakkında yürütülen tahminlerin çoğu bankanın yarın herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğini söylüyor.

AMB'nin Politika KararıAMB’nin para politikasından hiçbir değişiklik yapmayacağını öngören piyasalar, bankanın yönetim kurulu üyeleri arasındaki fikir ayrılıkları üzerine düşünecek ve gelecek dönemlerde yapılabilecek politika değişikliklerine ilişkin ipuçları bulmaya yoğunlaşacak.

12 Eylül’deki toplantısında mevduat faiz oranlarında 10 baz puanlık indirim yapan AMB, seviyeyi -%0,50’ye çekmiş ve bununla birlikte 1 Kasım itibarıyla varlık alım programlarına atlık 20 milyar Euro ekleyeceğini bildirmişti. Yarın yeni kararını bildirecek olan AMB’ye yönelik konuşan ING Group Başekonomisti Peter Vanden Houte dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Houte, AMB’nin Eylül ayı toplantısından bu yana kaydettiği makroekonomik verilerin ve kaydedilen açıklamaların yarınki toplantıda bir değişiklik yapmak için yeteri kadar sebep oluşturmadığını belirtti.

Peter Vanden HouteAMB’nin yarınki toplantısında beklenenden daha uzun sürebilecek bir ekonomik yavaşlama fikrini kesinleştirebileceğini öngören Houte, bölgedeki enflasyon görünümünün yine aynı derecede zayıf olacağını söyledi. Dış risklerin devam etmesi ve ekonomik belirsizliklerin artmasının enflasyondaki zayıflığı etkileyeceğini belirtti.

Houte, AMB’nin yarınki toplantısında ekonomiye ilişkin değerlendirmelerinde ve parasal politika duruşunda değişiklik olmayacağını belirtmesinin ardından Draghi’nin gelecek için herhangi bir sinyal vermeyeceğini sözlerine ekledi. Ayrıca Houte’ın görüşlerine göre Draghi, Eylül’de açıkladığı pakete yönelik yapılan eleştirilere yarın sert bir savunmayla cevap verebilir.

Houte’ın ardından görüş bildiren Capital Ekonomics Kıdemli Avrupa Ekonomisti Jack Allen Reynolds, Draghi’nin yarınki toplantıda başarılarından ötürü tebrik edilmeyeceğini ve bunun yerine yönetim komitesindeki zıt görüşlere odaklanacağını belirtti. Bu noktada AMB üyelerinin Eylül toplantısından bu yana uygulanana politikalardan ziyade içinde bulundukları görüş farklılıklarının önemine dikkat çekti.

Reynolds, AMB’nin yarınki toplantısında gelecek dönemlerde nasıl daha fazla genişlemeci politika uygulanabileceğinin ele alınacağını belirtti. Bununla birlikte bankanın mevduat faiz oranını gelecek yıl -%0,80 seviyesine kadar düşürebileceğini ifade etti.

Rabobank AMB ve Euro Bölgesi Makro Strateji Başkanı Elwin de Groot ise diğerlerinin görüşleriyle benzer olarak AMB’den yarınki toplantıda bir değişiklik beklemediğini belirtti.

Elwin de GrootGroot, küresel ekonomik görünüm göz önünde bulundurulduğunda bankanın Eylül’de yaptığı değişikliklerin son olmadığını düşündüğünü belirtti. Ardından AMB’nin  yapması gereken çok fazla hamle olduğunu söyledi. Groot, yarınki toplantıda tüm faiz oranlarının mevcut durumunda bırakılacağını belirtirken, bankanın Aralık ayındaki toplantısında 10 baz puanlık bir indirime gidebileceğini öngördü.

Söz konusu bu indirim için banka yetkililerinin ortak bir karara varamadığını ve görüşlerde zıtlık olduğunu açıklayan Groot, bu etkilerden dolayı indirimin 2020 yılına kadar ertelenebileceğini de ihtimaller arasında değerlendiriyor.

Diğer taraftan Commerzbank Kıdemli Ekonomisti Michael Schubert, bölgedeki enflasyon görünümünün bir süre daha zayıf seyretmesi ve ekonomik durumun hayal kırıklığına neden olacak şekilde devam etmesi halinde, bankanın ilkbahara doğru parasal politikasında genişlemeye yönelebileceğini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu