Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa İmalat Sektörü 2020’de Daha Geniş Bir Kötüleme Dönemine Girebilir!

Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan güncel rakamlara göre, bölgenin imalat sektörü birtakım olumsuzluklarla mücadele etmeyi sürdürüyor.
Avrupa İmalat Sektörü 2020’de Daha Geniş Bir Kötüleme Dönemine Girebilir!
Son Güncelleme: 
Yorum

2019, Avrupa bölgesi için zorluklarla dolu bir yıl oldu. Açıklanan veriler ışığında, Avrupa’nın imalat sektörü güven endeksi ile istihdam verilerinin 2019 Kasım’da gerileme kaydettiği görüldü. Daha açık bir ifadeyle, bölge imalatçıları ihracat siparişlerindeki düşüş ve zayıf istihdam verileriyle 2020 yılına da parlak bir başlangıç yapamadı.

Kısa süre önce Euro Bölgesi’nin en güçlü ekonomisi Almanya’nın imalat siparişlerinde gerileme görüldüğü ve bu durumun beklentilerin dışında gerçekleştiği ortaya çıkmıştı. Ardından Avrupa Komisyonu’nca oluşturulan veriler, volatil bir görünüme rağmen Almanya’nın sanayi sektörünün son 10 yıl içindeki en kötü düşüşü gerçekleştirdiği gerçeğini gösterdi. Ayrıca fabrika istihdamı verilerinde görülen düşüşün yönünü tersine çevirmesi gerektiği, aksi takdirde haklı endişelerin oluşabileceği belirtildi.

Almanya imalat sektörü, özellikle İngiltere’nin Brexit süreci ve ABD-Çin arasındaki ticaret savaşı nedeniyle 1 yılı aşkın süredir kötü verilerini iyileştirmeye çabalıyor.

Almanya İmalat SektörüÜstelik Bundesbank tarafından ortaya atılan bir iddia, imalatın 2020 yılında daha kötü bir süreç geçireceğine ve sektördeki körüleşmenin tüm ekonomiyi etkisi altına alabileceğine işaret etti. Avrupa Komisyonu’nun manşet güven endeksi, gelecek dönemler için daha iyi veriler bekleyen hizmet sektörünün öncülük etmesiyle 2019 Aralık’ta hafif yükseldi ve mevcut seviyesi 101,2’den 101,5 seviyesine çıktı. Buna karşın imalat ise hafif kötüleşti.

Dün açıklanan Almanya’nın Kasım ayı fabrika siparişi verileri, beklenmedik bir şekilde düşerek %1,3 oranında gerilemişti. Beklentiler düşüşün %0,2 olacağı yönündeydi. Temmuz ayından bu yana en sert düşüşü gerçekleştiren veriler, Almanya’nın sanayi sektörünün uzun yıllardır devam eden kötülemeden kurtulamadığının bir diğer göstergesi oldu. Ülkenin siparişleri 2018 yılının aynı ayına kıyasla %6,5 oranında azaldı.

Fabrika siparişlerinin bu düşüşünde toplu siparişlerin azalması ve yurt dışı taleplerinde kaydedilen azalmalar etkin rol oynadı. Tüketici ürünlerinin taleplerinde ise bir değişim kaydedilmedi. Bununla birlikte Pazartesi günü açıklanan veriler azalan ihracattan otomobil üretiminin de negatif etkilendiğini ortaya çıkardı. Almanya otomobil üretimi 25 yıl gibi uzun bir sürenin en düşük seviyesini gördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu