Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Hisseleri, Trump’ın Oto Tarifelerini Geciktireceği Umuduyla Temkinli Yükseldi

Avrupa hisse senetleri, ABD'nin AB otomobil tarifelerini geciktirebileceği umutlarıyla temkinli bir şekilde yükseliş kaydetti.
Avrupa Hisseleri, Trump’ın Oto Tarifelerini Geciktireceği Umuduyla Temkinli Yükseldi
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump’ın AB otomobillerine getireceği tarifeleri Mayıs ayında aldığı kararla altı aylığına ertelemişti. Şimdi ise ABD’nin yeniden altı aylık bir erteleme yapabileceği öne sürüldü. Avrupa hisse senetleri ise bu umutla sabahki işlemlerde temkinli bir yükseliş kaydetti.

Pan-Avrupa Stoxx 600 endeksi ilk işlemlerde yüzde 0,1 oranında artarken, temel kaynaklar yüzde 0,6 artış gösterdi. Perakende hisselerinde ise yüzde 0,4 oranında düşüş yaşandı.

Başkan Trump’ın bu hafta AB otomobilleri için getirmeyi planladığı tarifelerde bir gecikme olacağını ve büyük bir ABD ticaret ortağı ile başka bir zarar verici anlaşmazlığı engelleyebileceğini bildirmesinin ardından piyasadaki hissiyat hafif bir yükseliş yaşadı.

Piyasa duyarlılığı, Başkan Trump’ın bu hafta AB otomobil tarifelerinde gecikme olacağını ve büyük bir ABD ticaret ortağı ile olası başka bir anlaşmazlık olasılığını önleyeceğini gösteren raporlarla biraz yükseliş kaydetti.

ABD’deki Çin ticaret tartışmaları ve Hong Kong’daki şiddetin artması, piyasalarda ağırlık kaygılarına neden olarak Asya hisselerinin bugün öğleden sonraki işlemlerde karışık seyretmesine neden oldu.

Cuma günü Başkan Trump Çin Ticaret Bakanlığı’nın tarifelerin karşılıklı olarak geri alınacağına yönelik iddialarını reddetti. Bunun ardından yatırımcılar, Washington ve Pekin arasındaki ticaret müzakerelerinin yönünü yeniden izlemeye başladılar.

Yaklaşmakta olan İngiltere genel seçimi, Brexit Partisi Genel Başkanı Nigel Farage, Brexit karşıtı milletvekillerin parlamentonun kontrolünü kazanmasını önlemek amacıyla Başbakan Boris Johnson’ın Muhafazakar Partisi’nin 317 sandalyesini destekleyeceğini açıkladı. Bu haberle birlikte sterlin dolar karşısında yükselişe geçmişti.

Hong Kong’un menkul kıymetler düzenleyicisi, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsviçre borç veren UBS’ye yaklaşık 10 yıl boyunca 5 bin müşteriye fazla para verme suçundan 51.09 milyon dolar para cezası verdi.

Aşırı Hareketli Avrupa Hisseleri

Aşırı Hareketli Avrupa HisseleriYatırımcılar, Iliad hisselerinin bugün açıklanacak kazanç raporlarına odaklandılar. Fransız telekom şirketinin üçüncü çeyrek beklentilerini geçmesi ve yeni bir geri alım planı açıklamasının ardından hisseleri erken işlemlerde yüzde 18,9 artış kaydetti.

Infineon, dördüncü çeyrek vergi sonrası kârının, 161 milyon Euro olacağı beklentileriyle uyumlu olduğunu ve hisselerinin yüzde 6,5 oranında değer kazandığını bildirdi.

Diğer bir yonga üreticisi olan Dialog Semiconductor, uzun vadeli rehberliğini güncelledikten sonra yüzde 5,6 artış kaydetti.

Deutsche Post için analistler, üçüncü çeyrek işletme kârının neredeyse üç kat artmasını bekliyorlar. Bu kazanç, bir yıl önce 376 milyon Euro’dan 942 milyon Euro’ya yükseldi. Şirketin hisseleri erken işlemlerde yüzde 3 artış kaydetti.

Avrupa blue chip endeksinin diğer ucunda yer alan Barry Callebaut, Jacobs Holding’in hisselerinin şirkette başarılı bir şekilde yer aldığını açıklamasının ardından yüzde 8,9 oranında geriledi.

Elektrikli bileşenler, 2020 mali yılının ilk yarısında vergi öncesi kârında yüzde 4,3 düşüş bildirdikten sonra hisselerinde yüzde 8,5 düşüş gözlendi.

Veri cephesinde ise İngiltere’nin istihdam rakamları, Almanya ekonomik duyarlılığı ve mevcut şartlara yönelik raporlar bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu