Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Ekonomisi Birlikte Çalışılırsa Kriz Öncesi Seviyelere Daha Çabuk Döner

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, Avrupa'nın birlikte çalışması haline ekonominin kriz öncesi seviyelere daha çabuk döneceğini söyledi.
Avrupa Ekonomisi Birlikte Çalışılırsa Kriz Öncesi Seviyelere Daha Çabuk Döner
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs vakaları, Avrupa’nın bazı ülkelerinde yeniden artış göstermeye başladı. Bu durum, ekonomilere dair endişeleri yeniden artırken, çözüm konusunda öneriler gelmeye devam ediyor. Almanya’nın maliye bakanı olan Olaf Scholz, Avrupa’nın birlikte çalışarak daha hızlı toparlanabileceğini dile getirdi.

Scholz, Avrupa ekonomisinin 2022 yılına kadar kriz öncesi seviyelere dönebileceğinden emin olduğunu ancak birlikte çalışılması gerektiğini söyledi.
IMF Haziran Ayı Ekonomik Görünümü
Kaynak: IMF

Bakan, “Verilere bakarsam, geleceğe oldukça güvenebiliriz, ekonomik büyümede artış var. 2022 başında krizden önceki duruma geri dönme şansımız olacak, belki biraz daha erken,” ifadelerini kullandı. CNBC’den Annette Weisbach’a verdiği demeçte bu cümleleri kullanan Scholz, Avrupa’nın birbirine bağlı olduğunu anlamak gerektiğini vurguladı.

Pandemi, Avrupa’nın dayanışmasını sınarken, ekonomik büyüme ve ticari duyarlılık ağır bir şekilde etkilendi. Uluslararası Para Fonu’nun bu hafta güncellenen ekonomik tahminleri yayınlanacak. Ancak Haziran ayında Euro Bölgesi ekonomisinin 2020’de %10,2 küçülmesini beklediğini önceden söylemişti.

Avrupalı liderler, 2021 ile 2027 yılları arasında girişimleri finanse edecek paketleri açıkladılar. Örneğin; 1,074 trilyon Euro değerinde girişim desteği verilecek. Ayrıca Temmuz ayında 750 milyar Euro değerinde kurtarma fonu finanse edileceğini açıkladı. Bu paranın hibe ile mücadele eden üye devletlere yardım için toplanacağı biliniyor.

Scholz, AB’nin artık daha yakın mali birlikte için bir fırsata sahip olduğunu belirterek, bunu bölge için “Hamilton anı” olarak nitelendirdi.
AB Koronavirüs Mücadelesinde Projeler Katkıları
Kaynak: European Commission

Scholz, 1790 yılında ilk ABD Hazine Bakanı Alexander Hamilton tarafından eyaletlerin borçlarını federal birliğin ortak yükümlülüklerine dönüştürmek için yapılan anlaşmaya atıfta bulundu. Avrupa Birliği’nin mali olarak harekete geçme kapasitesi olduğunu dile getiren Scholz, daha iyi bir birlik için fırsat olduğunu söyledi.

Bakan, “Avrupa’nın birlikte hareket ettiği gerçeğinin ekonomiye gerçekten sadece bunu duyurarak yardımcı olduğunu görüyoruz. Bunu yapıyoruz ama aynı zamanda yardımcı oluyor. Çünkü herkes Avrupa’nın krize karşı savaşabileceğini anlıyor. Avrupa’nın daha güçlü olduğu ve bu krizden daha güçlü çıkacağı fikrini çok seviyorum,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu